Elektronická archivace účetních záznamů

Název práce: Elektronická archivace účetních záznamů
Autor(ka) práce: Kremláčková, Kateřina
Vedoucí práce: Mejzlík, Ladislav
Oponenti práce: Hora, Michal
Tato práce popisuje proces elektronické archivace dokumentů v účetní jednotce, zabývá se přípravnými činnostmi směřujícími k umožnění elektronické archivace, právními předpoklady tohoto procesu a způsoby jeho realizace. V souvislosti s tématem práce jsou v teoretické části představeny informační technologie využívané při digitalizaci papírových dokumentů i jejich dalším zpracování společně s elektronickými dokumenty. V oblasti právní úpravy jsou popsány zákony a další právní předpisy upravující nebo ovlivňující archivaci obecně i v její elektronické podobě. V neposlední řadě jsou představeny systémy, které je možné k archivaci elektronických dokumentů využít, a na závěr teoretické části jsou popsány výhody, nevýhody a možná rizika elektronické archivace. Praktická část práce spočívá ve vyhodnocení průzkumu uskutečněného prostřednictvím elektronického dotazníku mezi společnostmi, které na českém trhu poskytují archivaci jako službu.
Klíčová slova: elektronická archivace; elektronický dokument; účetní záznam; digitalizace
Název práce: Electronic Archiving of Accounting Records
Autor(ka) práce: Kremláčková, Kateřina
Vedoucí práce: Mejzlík, Ladislav
Oponenti práce: Hora, Michal
This thesis describes a process of electronic archiving of documents in an accounting entity, it deals with preparations heading towards electronic archiving, legal requirements for this process and ways of its realisation. In connection to the topic of the thesis the theoretical part introduces the information technologies used in digitisation of paper documents and their further processing. Concerning the area of legislation this thesis describes laws and other legal regulations adjusting or affecting archiving in general and also in its electronical form. Last but not least, systems possible to use for archiving electronic documents are introduced in the thesis. The last section of the theoretical part addresses benefits, drawbacks and possible threats of electronic archiving. Practical part of the thesis consist of evaluation of a survey realized by electronic questionnaire among companies that provide archiving as a service on Czech market.
Klíčová slova: digitisation; accounting record; electronic document; electronic archiving

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 29. 9. 2016