Analýza vlivu mediálně významných událostí na finanční trhy

Název práce: Analýza vlivu mediálně významných událostí na finanční trhy
Autor(ka) práce: Siuda, Vojtěch
Vedoucí práce: Witzany, Jiří
Oponenti práce: Fičura, Milan
Tato diplomová práce se zabývá vlivem zveřejnění vybraných makroekonomických ukazatelů ve Spojených státech na finanční trhy S&P500 Futures, VIX Futures a na měnový kurz EUR/USD. V teoretické části se zabýváme popisem a konstrukcí jednotlivých trhů. V empirické části nejprve s využitím lineární regrese analyzujeme reakci tržních cen na reportování jednotlivých indikátorů v periodě 1 minuty, 10 minut a 30 minut od oznámení hodnoty indikátoru, respektive na odchylku od hodnoty očekávanou trhem, snažíme se najít systematičnost ve vyhodnocování překvapivých hodnot a rychlost, s jakou dokáží tržní hráči zpracovat novou informaci a ustálit svou cenu na nové rovnovážné hodnotě. Bylo nalezeno minimum situací, ve kterých jsme vysvětlili pozorovaný tržní pohyb jako lineární kombinaci rozdílu mezi skutečně reportovanou hodnotou a odhadem analytiků. Objevili jsme však několik situací, kdy se trh přizpůsoboval nové informaci delší dobu a byl tak v krátkém období neefektivní. V druhé části empirického výzkumu jsme otestovali všechny statisticky významné modely na out-sample vzorku s cílem zjistit, zda tržní neefektivity přetrvávaly a dalo se na nich dosahovat systematického zisku. Otestovali jsme hrubou výkonnost, poté čistou výkonnost se zahrnutím transakčních nákladů a nakonec jsme definovali jednoduchá obchodní pravidla s cílem stabilizace zisku a snížení rizikovosti obchodů. Pro trhy VIX Futures a EUR/USD jsme dosáhli mírné ztráty, respektive zanedbatelného zisku, u trhu S&P 500 Futures jsme dosáhli zisku u všech sledovaných makroekonomických ukazatelů a celkový zisk byl poměrně vysoký s minimální volatilitou vloženého kapitálu.
Klíčová slova: EUR/USD; lineární regrese; makroekonomické indikátory; S&P500 Futures; VIX Futures
Název práce: Analysis of the Impact of Media Important Events on Financial Markets
Autor(ka) práce: Siuda, Vojtěch
Vedoucí práce: Witzany, Jiří
Oponenti práce: Fičura, Milan
This thesis analyses the impact of announcements of macroeconomic indicators in United States on price development of the VIX Futures, S&P500 Futures and EUR/USD FX rate. Theoretical part contains construction and description of individual markets. Empirical part investigates the reaction of market prices after 1, 10 and 30 minutes after announcement of an individual indicator value on a market surprise demonstrated as a difference between reported value and analysts' expectations. We tried to find a systematic reaction of market participants and the pace of absorption of new information into the market price. There have been found minimum of situations, where we explained the market move as a linear combination of market surprise. However, there was a several cases, where the market did not adjust to announced information quickly and was inefficient in a short period. In the second part of empirical research we tested all significant models on an out-sample data. The goal was to determine whether the market inefficiencies persisted and stable profit could be achieved. We analysed the brutto performance, then netto performance including all transaction costs. Finally, we defined a simple trading rules with a purpose of profit stabilization and lowering the riskiness of trades. For VIX Futures and EUR/USD markets we achieved a low loss, respectively negligible profit. For S&P 500 Futures we obtained a profit strategies for all selected indicators, total profit was high with a very low volatility of invested capital.
Klíčová slova: VIX Futures; linear regression; S&P500 Futures; macroeconomic indicators; EUR/USD

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví