Mají sportovně aktivnější lidé vyšší výdělky?

Název práce: Mají sportovně aktivnější lidé vyšší výdělky?
Autor(ka) práce: Kubíčková, Klára
Vedoucí práce: Brožová, Dagmar
Oponenti práce: Babin, Jan
Práce zjišťuje vliv času, který jedinec věnuje sportovní aktivitě, na jeho výdělky. Nejprve vysvětluje teorii lidského kapitálu, přičemž zdůrazňuje zdraví jako jeho součást. Poté popisuje Mincerovu výdělkovou funkci. Následně analyzuje další proměnné, které mohou mít na výši výdělku vliv. Dále popisuje zahraniční výzkumy na téma vlivu sportu na mzdu člověka. Na základě dat z internetového dotazníkového šetření potvrzuje následně praktická část pomocí metody nejmenších čtverců stanovenou hypotézu, tedy že sportovně aktivnější lidé mají vyšší výdělky. Výzkum potvrzuje, že lidé, kteří se věnují dodatečnou hodinu navíc náročné fyzické aktivitě, dosahují ceteris paribus o 2,13 % vyšších výdělků.
Klíčová slova: lidský kapitál; Mincerova výdělková funkce; výdělky; fyzická aktivita; metoda nejmenších čtverců
Název práce: Do More Sporty Active People Have Higher Earnings?
Autor(ka) práce: Kubíčková, Klára
Vedoucí práce: Brožová, Dagmar
Oponenti práce: Babin, Jan
The bachelor thesis consider the impact of time, which an individual spends sport activity on his earnings. First it explains theory of human capital and emphasises health as its component. Then it describes Mincer earnings function, Subsequently describes foreign research on the topic of impact of sports on earnings of the individual. On the basis of internet survey practical part per ordinary least squares method confirms set hypothesis, which says that more sporty active individuals have higher earnings. This research finds that people which spends an additional hour by strenuous physical activity reach ceteris paribus by 2,13 % higher earnings.
Klíčová slova: Human capital; Mincer earnings function; earnings; physical activity; ordinary least squares method

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta