Analýza vývoje dluhu v České republice

Název práce: Analýza vývoje dluhu v České republice
Autor(ka) práce: Krýslová, Petra
Vedoucí práce: Bašta, Milan
Oponenti práce: Helman, Karel
Cílem této diplomové práce je analýza vývoje celkového dluhu v České republice a jeho analýza zvlášť pro sektor domácností a nefinančních podniků. Z ekonomických teoretických předpokladů lze usuzovat, že existuje závislost mezi výší poskytnutých úvěrů a vývojem HDP, resp. mezi úvěrovým a hospodářským cyklem. Práce je rozdělena na tři části. První část se skládá z kapitol 1-4, kde je popsána dále použitá teorie. Druhá část, kapitola 5, popisuje konkrétní použité časové řady. Tedy řady týkající se objemu dluhu pro Českou republiku, vývoje HDP a vývoje úrokových sazeb. Úrokové sazby a objemy dluhu jsou dále členěny podle délky splatnosti a také podle dvou zvolených sektorů. Poslední část, kapitola 6, je zaměřena na kointegrační analýzu, sestavení modelu ADL a model korekce chyby pro rozlišení krátkodobých a dlouhodobých vztahů mezi časovými řadami, pokud je to možné.
Klíčová slova: objem dluhu; ADL model; korekce chyby
Název práce: Analysis of debt development in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Krýslová, Petra
Vedoucí práce: Bašta, Milan
Oponenti práce: Helman, Karel
The aim of this diploma thesis is to analyze the development of the total volume of debt in the Czech Republic and the analysis separately for the household sector and non-financial corporations. From economic theoretical assumptions it can be concluded that there is a correlation between the amount of loans and GDP development or between credit and economic cycle. The thesis is divided into three parts. The first part made up of chapters 1 to 4, describes the theory used further in the text. The second part, Chapter 5, describes the specific time series used in the thesis, i.e. The time series of the volume of debt for the Czech Republic, GDP and interest rates. Interest rates and the volume of debt are further broken down by maturity and also by two selected sectors. The last part, Chapter 6, focusing on co-integration analysis, ADL and error correction models, attempts to capture short-term and long-term relationships between the time series.
Klíčová slova: ADL model; the volume of debt; error correction model

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky