Název práce: Analýza specifik územního plánování v Německu a České republice: Komparace měst Regensburg a Hradce Králové
Autor(ka) práce: Chlumská, Šárka
Vedoucí práce: Černá Silovská, Hana
Oponenti práce: Jílek, Petr
Diplomová práce je zaměřena na systémy prostorového a územního plánování v České republice a Spolkové republice Německo. Cílem práce je identifikovat shody a rozdíly v systémech a demonstrovat je na konkrétních územních plánech dvou měst obou států. Teoretická část práce je zaměřena na definování základních pojmů, jako jsou prostorové a územní plánování nebo udržitelný rozvoj. Nastiňuje koncepci prostorového plánování v Evropské unii. Do praktické části spadá prostorové a územní plánování v České republice na příkladu města Hradce Králové a ve Spolkové republice Německo na příkladu města Regensburgu. V rámci praktické části práce je provedena komparace systémů prostorového a územního plánování obou zemí a komparace konkrétních územních plánů měst. Teoretická a praktická část práce se obsahově logicky prolínají. Práce přináší do českého prostředí informace o fungování územního plánování v bavorském regionu, odhaluje klíčové rozdíly v obou systémech, a to jak v obecné, tak i konkrétní rovině. Ukazuje možná překvapivě vysoký počet shodných znaků systémů obou stran.
Klíčová slova: Územní plánování; Regulační plán; Regensburg; Hradec Králové; Prostorové plánování; Územní plán
Název práce: The analysis of specifics of spatial planning in Germany and in the Czech Republic: The comparison between cities Regensburg and Hradec Králové
Autor(ka) práce: Chlumská, Šárka
Vedoucí práce: Černá Silovská, Hana
Oponenti práce: Jílek, Petr
The diploma thesis focuses on systems of territorial and spatial planning in the Czech Republic and Germany. The aim of the thesis is to identify the similarities and differences in the systems and to show them on particular spatial plans of two cities of these countries. The theoretical part of the thesis is focused on defining of basic terms such as territorial and spatial planning and sustainable development. It outlines the concept of territorial planning in the European Union. The practical part deals with territorial and spatial planning in the Czech Republic at the example of the city Hradec Králové and in Germany at the example of the city Regensburg. Within the practical part of the thesis the comparison of systems of territorial and spatial planning of both countries and the comparison of particular spatial plans of two cities is carried. The theoretical and practical parts are logically related. The thesis brings the information about functions of spatial planning in Bavaria to the Czech environment. It reveals the key differences in these systems, in both general and specific level. The thesis may show surprisingly high number of similar signs in the systems of both countries.
Klíčová slova: Territorial planning; Spatial plan; Spatial planning; Regensburg; Local plan; Hradec Králové

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionální studia
Fakulta: Národohospodářská fakulta