Název práce: Koordinace sociálního zabezpečení na úrovni Evropské unie na příkladu důchodových dávek (2016)
Autor(ka) práce: Měska, Ondřej
Vedoucí práce: Brabec, Petr
Oponenti práce: Barák, Vladimír
Práce se zaměřuje na komplexní analýzu systému sociálního zabezpečení na úrovni Evropské unie se zaměřením na důchodové systémy, respektive jejich koordinace. Stávající podobě koordinace sociálního zabezpečení v Evropské unii předcházel dlouhý vývoj, který je v současné době patrný v propracovaném legislativním rámci. Práce se rovněž zabývá případovým modelem, kdy jedinec postupně projde pět zemí Evropské unie a v poslední zemi žádá o dávku starobní penze. Na tomto příkladu autor práce ukazuje, jak celý systém funguje a jaké případné nedostatky jsou v něm patrné. Konečné zhodnocení práce odhaluje velice propracovaný systém Evropské unie v rámci právních norem a celé koordinace a jejího fungování, avšak shledává nedokonalým systém výpočtu výsledné dávky, kdy si občan podobný modelovému typizovanému jedinci jen stěží může provést kalkulaci očekávané dávky starobní penze a kupříkladu si adekvátně nastavit očekávání svého dalšího životního standardu.
Klíčová slova: koordinace systému sociálního zabezpečení; Evropská unie; starobní důchod; penzijní systémy
Název práce: The Coordination of Social Security System in the European Union in the Case of Pensions (2016)
Autor(ka) práce: Měska, Ondřej
Vedoucí práce: Brabec, Petr
Oponenti práce: Barák, Vladimír
The thesis presents a complex analysis of the social security system in the European Union with a special emphasis on the pension systems, or better, their coordination. The existing level of pension systems coordination has been a result of a long development process that is reflected in a sophisticated legislation. The thesis also introduces a case study in which an individual has gained a working experience from five EU countries and applies for the retirement pension in the last of these countries. This case study has been prepared in order to review the overall pension system functionality as well as to demonstrate its weeknesses. In the final part of the thesis, the author summarizes his recent conclusions and finds the EU system to be very elaborate in the field of legislation and its overall coordination. However, the system hardly allows to an ordinary citizen to calculate his/her expected retirement amount that would i.e. enable him/her to anticipate his/her standard of living as a retiree.
Klíčová slova: Pension systems; Social security coordination; Old age Pension; European Union

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky