Analýza determinantů spotřeby cigaret v zemích OECD

Název práce: Analýza determinantov spotreby cigariet v krajinách OECD
Jazyk práce: Slovensky
Práca analyzuje vplyv vybraných determinantov na spotrebiteľské správanie fajčiarov. Analýza veľkosti dopytu po cigaretách používa dáta z 35 krajín a analýza miery pravidelných fajčiarov používa dáta z 28 krajín OECD pre rok 2014. Na základe týchto dát boli odhadnuté 2 základné a 2 rozšírené ekonometrické modely, v ktorých sú použité nasledujúce vysvetľujúce premenné: cena cigariet, regulácia fajčenia na verejnosti, informovanosť o zdravotných rizikách tabaku, regulácia reklamy tabakových výrobkov, vzdelanostná úroveň obyvateľstva, miera nezamestnanosti a HDP na obyvateľa. Na základe teoretických predpokladov boli stanovené dve hypotézy: 1. cenová elasticita dopytu po cigaretách spadá do intervalu -1 až 0 a 2. aspoň jedna, z troch v modeloch zastúpených protifajčiarskych regulácií, má signifikantný a negatívny vplyv na spotrebiteľské správanie fajčiarov. Hypotéza č. 1 sa v modeloch potvrdila, avšak hypotézu č. 2 sa potvrdiť nepodarilo. Okrem ceny cigariet, sa v zostrojených modeloch ukázali štatisticky významné dve premenné. V modeli s počtom cigariet na osobu, ako závislou premennou, to bol hrubý domáci produkt per capita, ktorý je s endogénnou premennou pozitívne korelovaný, a v modeli s mierou pravidelných fajčiarov, ako závislou premennou, to bola miera terciálneho vzdelania žien, ktorá je s endogénnou premennou korelovaná negatívne.
Klíčová slova: spotreba tabakových výrobkov; protifajčiarske regulácie; cena; miera pravidelných fajčiarov; dopyt po cigaretách; OECD; prierezové dáta
Název práce: Analýza determinantů spotřeby cigaret v zemích OECD
Jazyk práce: Slovensky
Práce analyzuje vliv vybraných determinantů na spotřebitelské chování kuřáků. Analýza velikosti poptávky po cigaretách používá data z 35 zemí a analýza míry pravidelných kuřáků používá data z 28 zemí OECD pro rok 2014. Na základě těchto dat byly odhadnuty 2 základní a 2 rozšířené ekonometrické modely, ve kterých jsou použity následující vysvětlující proměnné: cena cigaret, regulace kouření na veřejnosti, informovanost o zdravotních rizicích tabáku, regulace reklamy tabákových výrobků, úroveň vzdělání obyvatelstva, míra nezaměstnanosti a HDP na obyvatele. Na základě teoretických předpokladů byly stanoveny dvě hypotézy: 1. cenová elasticita poptávky po cigaretách spadá do intervalu -1 až 0 a 2. alespoň jedna, ze tří v modelech zastoupených protikuřáckých regulací, má signifikantní a negativní vliv na spotřebitelské chování kuřáků. Hypotéza č. 1 se v modelech potvrdila, avšak hypotézu č. 2 se potvrdit nepodařilo. Kromě ceny cigaret, se v sestrojených modelech ukázaly statisticky významné dvě proměnné. V modelu s počtem cigaret na osobu, jako závislou proměnnou, to byl hrubý domácí produkt na hlavu, který je s endogenní proměnnou pozitivně korelovaný, a v modelu s mírou pravidelných kuřáků, jako závislou proměnnou, to byla míra terciálního vzdělání žen, která je s endogenní proměnnou korelována negativně.
Klíčová slova: průřezové data; spotřeba tabákových výrobků; OECD; protikuřácké regulace; poptávka po cigaretách; míra pravidelných kuřáků; cena
Název práce: Analysis of determinants of cigarette consumption in OECD countries
Jazyk práce: Slovensky
This bachelor thesis analyzes the impact of selected determinants on smoking behavior. Analysis of aggregate cigarette demand is based on data from 35 OECD countries and the analysis of rate of daily smokers is based on data from 28 OECD countries from year 2014. Based on this dataset, I estimated 2 basic and 2 extended econometric models, in which I used the following explanatory variables: price of cigarettes, public smoking bans, health warning labels, bans on tobacco advertising, education level, unemployment rate and GDP per capita. I stated two hypotheses: 1. price elasticity of demand for cigarettes will fall in the narrower range from -1 to 0, 2. at least one of three anti-tobacco regulations has significant and negative effect on smoking behavior. Hypothesis no. 1 has been confirmed in both models, however the hypothesis no. 2. has been not confirmed. Beside of cigarette price, two exogenous variables in the constructed models showed their significance. In the model with number of cigarettes as endogenous variable, GDP per capita had significant and positive effect on explained variable. In the model with rate of daily smokers as endogenous variable, tertiary women education rate had significant and negative effect on explained variable.
Klíčová slova: anti-tobacco regulations; OECD; price; rate of daily smokers; demand for cigarettes; consumption of tobacco products; cross-sectional data

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta