Analýza životaschopnosti ohrožených druhů zvířat v České republice

Název práce: Analýza životaschopnosti ohrožených druhů zvířat v České republice
Autor(ka) práce: Šťastná, Andrea
Vedoucí práce: Helman, Karel
Oponenti práce: Bašta, Milan
Diplomová práce se zabývá analýzou životaschopnosti vybraných ohrožených druhů zvířat v České republice. Práce je rozdělena na dvě hlavní části, kterým předchází definice analýzy životaschopnosti populace a obecný popis ochrany druhů. První část obsahuje stochastický model, který simuluje možné scénáře vývoje velikosti populace rysa ostrovida na území České republiky. Pro tvorbu tohoto modelu byl využit software Vortex. Druhá část je zaměřena na analýzu časových řad populací koroptve polní a ledňáčka říčního, kde byla data získána z České společnosti ornitologické. Tato analýza se snaží identifikovat vlivy, které mohou ovlivňovat životaschopnost obou druhů.
Klíčová slova: analýza časových řad; koroptev polní; stochastický model; kointegrace; rys ostrovid; Lynx lynx; Alcedo atthis; ohrožené druhy; analýza životaschopnosti populace; ledňáček říční; Perdix perdix
Název práce: Population viability analysis of endangered species in Czech Republic
Autor(ka) práce: Šťastná, Andrea
Vedoucí práce: Helman, Karel
Oponenti práce: Bašta, Milan
Diploma thesis analyzes the viability of the selected species populations in the Czech Republic. The thesis is divided into two main parts. The first part contains a stochastic model simulating possible scenarios of the Eurasian lynx population size in the Czech Republic. For this model program Vortex was used. The second part is focused on Time series analysis of the Grey Partridge and the Common Kingfisher population, where data was obtained from the Czech Society for Ornithology. This analysis aims on identification of factors that may affect the viability of the two bird species.
Klíčová slova: Alcedo atthis; endangered species; Population viability analysis; Stochastic model; Time series analysis; Perdix perdix; Eurasian Lynx; Lynx lynx; Grey Partridge; Common Kingfisher; Cointegration

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statistika
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky