Vliv minimální mzdy na nezaměstnanost v ČR

Název práce: Vliv minimální mzdy na nezaměstnanost v ČR
Autor(ka) práce: Jordán, Lukáš
Vedoucí práce: Chytil, Zdeněk
Oponenti práce: Brožová, Dagmar
Cílem mé bakalářské práce je analyzovat vliv zvyšování minimální mzdy na nezaměstnanost celé populace a vybraných demografických skupin v ČR. Neustálé zvyšování minimální mzdy v posledních letech dodává práci aktuálnost, je nutné analyzovat její dopady na ekonomiku. Teoretická část se skládá ze tří celků. Prvním celek popisuje závěry předchozích studií z ČR i zahraničí. Druhý celek popisuje modely trhů práce, zvláště se zaměřuje na monopsonistickou konkurenci a modely s heterogenní prací. Ve třetím celku se pojednává o argumentech zastánců a odpůrců minimální mzdy. V rámci empirické části vytvářím 4 modely, na které aplikuji metodu nejmenších čtverců. Statisticky významný, pozitivní vliv zvyšování minimální mzdy na nezaměstnanost je prokázán pouze u osob mezi 20-24 lety. Vliv zvyšování minimální mzdy na nezaměstnanost osob mezi 15-19 lety, osob se základním vzdělaním ani celé populace statisticky prokázán není.
Klíčová slova: nezaměstnanost; trh práce; minimální mzda
Název práce: Impact of the Minimum Wage on Unemployment in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Jordán, Lukáš
Vedoucí práce: Chytil, Zdeněk
Oponenti práce: Brožová, Dagmar
The aim of my bachelor´s thesis is to analyse the impact of increasing minimum wage on unemployment of the population and selected demographic groups in the Czech Republic. The constant increase of minimum wage in recent years has given novelty to the job, it is necessary to analyse its impact on the economy. Theoretical part contains three units. The first one describes conclusions of previous studies from the Czech Republic and abroad. The second unit describes models of labor market, especially monopsonistic competition and heterogeneous job. The third part deals with arguments of protagonists and opponents of minimum wage. Within empirical part, I create 4 models where I apply Ordinary Least Squares. Significant and positive impact of increasing minimum wage on unemployment is confirmed among people aged 20-24. The impact of increasing minimum wage on employment of people aged 15-19, elementary educated people or the whole population is not significant.
Klíčová slova: minimum wage; unemployment; labor market

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta