Název práce: Komparativní analýza vývoje držby státních dluhopisů v bankovních sektorech zemí eurozóny v letech 2005-2015
Autor(ka) práce: Topinka, Tomáš
Vedoucí práce: Pekárek, Štěpán
Oponenti práce: Bednář, Milan
Bakalářská práce je zaměřena na komparativní analýzu držby státních dluhových cenných papírů v bankovních sektorech zemí Evropské měnové unie, zejména v období finanční a dluhové krize. Na základě grafické analýzy identifikuje a objasňuje pozorované volatility, které se na úrovni určitých skupin zemí vyskytovaly. Práce přichází s tvrzením, že zejména v období dluhové krize dochází k posilování tzv. home-bias, který bankovní sektor vystavuje kreditnímu riziku státu. Současně podporuje stanovisko pro nastavení regulatorních opatření, jež zajistí vytváření takové výše regulatorního kapitálu, který bude objektivně reflektovat kreditní riziko státu.
Klíčová slova: bankovní sektor; dluhová krize; státní dluhopisy
Název práce: Comparative analysis of the development of holding sovereign securities in the banking sectors of the eurozone countries in 2005-2015
Autor(ka) práce: Topinka, Tomáš
Vedoucí práce: Pekárek, Štěpán
Oponenti práce: Bednář, Milan
The bachelor thesis is focused on the comparative analysis of holdings of sovereign securities in the banking sectors of the European Monetary Union member countries, especially during the financial and debt crisis. Based on the graphical analysis, it identifies and clarifies the volatility observed at the level of certain groups of countries. The work comes with the statement that, especially during the debt crisis, the so-called home-bias is reinforced and thus exposes the banking sector to the credit risk of the state. At the same time, bachelor thesis advocates setting up regulatory requirements to ensure, that a level of regulatory capital is created that objectively reflects the credit risk of the state.
Klíčová slova: sovereign debt; debt crisis; banking sector

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky