Název práce: Evaluace behaviorálního přístupu k vybraným částem hospodářské politiky s aplikací na Českou republiku
Autor(ka) práce: Makovec, Petr
Vedoucí práce: Cingl, Lubomír
Oponenti práce: Štěpánek, Pavel
Implementace behaviorální ekonomie do tvorby vládních opatření a intervencí je odrazem současné a všudypřítomné snahy o zvyšování efektivity. Pro správce veřejných rozpočtů má tato efektivita v chování a rozhodování jednotlivců velký význam, ovlivňuje totiž stav veřejných financí. Teoretická část této práce obsahuje popis nejdůležitějších konceptů behaviorální ekonomie, které je možné aplikovat při tvorbě intervencí a opatření, a které narušují představu o tvorbě rozhodnutí u racionálního spotřebitele. Zároveň zde popisuji jednotlivé poradní týmy vlád, které na behaviorálních principech staví a které se aktivně věnují implementaci realističtějšího pohledu na chování jednotlivců. V praktické části se věnuji metodice evaluace a extrapolace výsledků získaných z experimentů, stejně jako rizikům s tím spojeným. Tyto experimenty většinou předcházejí většímu rozšíření upravených opatření a mají za cíl identifikaci funkčních prvků, na které má smysl se dále zaměřovat. Poté rozebírám několik konkrétních opatření z finančního hlediska a to na základě odhadovaných výnosů a nákladů při rozšíření uskutečněných experimentů na větší soubor jedinců. V poslední kapitole praktické části popisuji dva způsoby, jak za pomoci behaviorálních principů zlepšit stav i v České republice a dále nabízím zhodnocení potenciálu fungování českého poradního týmu. Z uvedených výpočtů vyplývá, že i malé změny prostředí, ve kterém se jednotlivci rozhodují, můžou významně ovlivnit výsledek a životaschopnost jednotlivých opatření. Za minimálních nákladů je možné dosáhnout mnohonásobné návratnosti projektů, je ale nutné podotknout, že ne každé opatření vede ke kýženému výsledku. Aplikace behaviorálního přístupu k opatřením má svůj potenciál i v nejrůznějších oblastech českého hospodářství, jak ukazuji na příkladech zdravotnictví a výběru daní.
Klíčová slova: Nudge; Evaluace; Vládní opatření; Extrapolace; Behaviorální ekonomie; Analýzy výnosů a nákladů
Název práce: Evaluation of behavioral insights with its aplication in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Makovec, Petr
Vedoucí práce: Cingl, Lubomír
Oponenti práce: Štěpánek, Pavel
Implementing behavioral insights into policy making goes along well with widespread effort for increased efficiency. From the public budget administrator point of view, this efficiency is crucial since it directly affects the current state of the budget. The theoretical part of this thesis consists of description of the most important parts of behavioral economics that can be used during the creation and setting of public policies. It also consists of brief description of current behavioral insights teams that are already using the insights representing more realistic behavior and decision making of individuals. In the analytical part of this thesis, I provide methodology of experiment evaluation as well as result extrapolation facets and risks. Those experiments usually take place before any reasonable extension is made. I also provide financial analysis of several experiments, should they be extended to larger group of individuals. In the last chapter of the analytical part, I discuss the possibilities of implementation of behavioral economics in the Czech Republic. Based on the calculations I ran, even a small change of the environment where people make decisions can significantly improve the results of the intervention, all that with minimal costs. It is however important to point out that not all behavioral insights inspirations end with success. Application of behavioral insights into policy making has got a great potential when it comes to the Czech Republic, as I show Using two examples from Health care and taxes revenues.
Klíčová slova: Cost-benefit analysis; Extrapolation; Arrangement; Evaluation; Behavioral economics; Nudge

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta