Komparace návrhů implementace základního nepodmíněného příjmu

Název práce: Komparace návrhů implementace základního nepodmíněného příjmu
Autor(ka) práce: Dohnal, Ondřej
Vedoucí práce: Špeciánová, Jitka
Oponenti práce: Brožová, Dagmar
Bakalářská práce sumarizuje dosavadní návrhy implementací a již zavedené koncepty základního nepodmíněného příjmu, který je jednou z forem sociálního státu. Zaručený příjem by měl poskytnout všem obyvatelům určitou finanční jistotu a zajistit jim základní existenční potřeby. Snahou autora je vyložit koncept základního nepodmíněného příjmu, podat ucelený přehled dosavadních návrhů jeho implementace a porovnat odlišnosti těchto návrhů. Hypotézou práce je to, že neexistuje jednotný ucelený postup k zavedení základního nepodmíněného příjmu, který by bylo možné použít v každé zemi. Využita je metoda obecně teoretická, přesněji metody analýzy, syntézy a komparace. Závěrem práce je fakt, že i přes aktuálnost tématu a četnost zdrojů stále nelze jednotně vystihnout definici, postup zavedení a financování základního nepodmíněného příjmu. Naopak je potřeba nahlížet na problematiku individuálně stát od státu a daný systém vytvořit dle kultury a zvyklostí jednotlivých států.
Klíčová slova: Zdanění; Mediánová mzda; Základní nepodmíněný příjem; Sociální stát; Financování; Implementace
Název práce: Comparison of proposals of implementation of unconditional basic income
Autor(ka) práce: Dohnal, Ondřej
Vedoucí práce: Špeciánová, Jitka
Oponenti práce: Brožová, Dagmar
This bachelor thesis summarizes already existing proposals of implementation and practically established concepts of unconditional basic income, which is a form of welfare state. Guaranteed income should provide financial security to all residents and ensure the existential needs for them. The author of the thesis tries to interpret the concept of unconditional basic income, give comprehensive overview of existing proposals and compare their differences. Hypothesis states, that there is no unified method of implementation of unconditional basic income, that could be used in any country. The used method is theoretical, particularly the method af analysis, synthesis and comparison. Conclusion is the fact, that despite topicality and frequency of literature sources, we still cannot unanimously capture definition and technique of implementation and funding of unconditional basic income. On the contrary, it is necessary to consider individuality of each state, its culture and customs.
Klíčová slova: Median wage; Unconditional basic income; Welfare state; Taxation; Financing; Implementation

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta