Self-Employment in Czech Republic: Present and Future Dynamic of the Phenomenon

Název práce: Self-Employment in the Czech Republic: Present and future dynamic of the phenomenon
Autor(ka) práce: Vovchenko, Vladyslav
Vedoucí práce: Špecián, Petr
Oponenti práce: Slaný, Martin
Jazyk práce: English
The thesis examines an unusual dynamic of the rate of self-employment in the Czech Republic. The hypothesis is that the positive dynamic of the rate of self-employment was caused by the influence of the extraordinary trends of the main determinants of the rate. OECD panel data and Eurostat databases were used for the empirical verification of the hypothesis. All regressions were based on the merged OECD data sets. Eurostat databases were used for an additional analysis. I found that all main determinants perform according to the theoretical background. Furthermore, there is nothing unusual in the main determinants of the self-employment for the Czech Republic. Despite the fact that other countries with the positive dynamic of the rate showed differences in the trends. Thus, I discuss possible alternative reasons.
Klíčová slova: Eurostat; Positive dynamic; OECD; the Czech Republic; Self-employment; Panel data
Název práce: Self-Employment in Czech Republic: Present and Future Dynamic of the Phenomenon
Autor(ka) práce: Vovchenko, Vladyslav
Vedoucí práce: Špecián, Petr
Oponenti práce: Slaný, Martin
Jazyk práce: English
Práce zkoumá dynamiku počtu osob samostatné výdělečně činných. Hypotéza je následující: pozitivní dynamika počtu osob samostatné výdělečně činných je způsobena extraordinárními trendy v klíčových faktorech oblasti. Panel OECD a databáze Eurostatu byly použité pro empirickou verifikaci hypotézy. Regrese je založena na sloučení dat z OECD. Databáze Eurostat byly použité pro dodatečnou analýzu. Zjistil jsem, že všechny klíčové faktory se chovají způsobem, který odpovídá teoretickému pozadí. Kromě toho, na klíčových faktorech samozaměstnání není nic mimořádného pro Českou Republiku. Nicméně, další státy, které mají pozitivní dynamiku počtu osob samozaměstnaných, předváděly jiné trendy. A tak, probírám alternativní příčiny.
Klíčová slova: Panel data; Pozitivní dynamika; OECD; Eurostat; Česká Republika; Samostatně výdělečná činnost

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Economics
Fakulta: Národohospodářská fakulta