Vliv elektronických platebních prostředků na velikost šedé ekonomiky

Název práce: Vliv elektronických platebních prostředků na velikost šedé ekonomiky
Autor(ka) práce: Vaško, Jindřich
Vedoucí práce: Frömmel, Tomáš
Oponenti práce: Potužák, Pavel
Práce zkoumá vliv vybraných determinantů na velikost šedé ekonomiky zemí Evropské unie, zejména je zaměřena na determinant elektronických platebních prostředků. Na základě průřezových dat je odhadnuto 6 ekonometrických modelů, ale kvůli nárokům na kvalitu je vzorek snížen jen na 3 z nich. V modelech jsou používány determinanty: elektronické platební prostředky, daňové a sociální zatížení, míra nezaměstnanosti a index ekonomické svobody, včetně svých vybraných faktorů. Z výsledků ekonometrických odhadů vyplývá, že signifikantní negativní vliv na velikost šedé ekonomiky má index ekonomické svobody a jeho faktor vlastnických práv a dále oproti předpokladu i daňové a sociální zatížení. Vliv proměnné elektronických platebních prostředků je rozporuplný.
Klíčová slova: elektronické platební transakce; šedá ekonomika; regresní analýza
Název práce: Influence of electronic payments on the size of shadow economy
Autor(ka) práce: Vaško, Jindřich
Vedoucí práce: Frömmel, Tomáš
Oponenti práce: Potužák, Pavel
The aim of this bachelor thesis is to analyze the influence of the chosen determinants on the size of the shadow economy in EU countries, particularly investigating the determinant of non-cash payments. According to cross-sectional data 6 econometric models were determined but because of quality requirements it was brought down to 3 econometric models. The determinants used in these models are: non-cash payments, tax and social burden, unemployment rate, and Index of Economic Freedom with its components. The results of these econometric models lead us to discovering that Index of Economic Freedom mainly its component of property rights has a significantly negative impact on the size of gray economy, there is also a negative impact of tax and social burden despite the previous assumption. The impact of non-cash payments is inconsistent.
Klíčová slova: electronic playments; regression analysis; shadow economy

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta