Srdeční transplantace v ČR pohledem ekonomie: mezinárodní srovnání

Název práce: Srdeční transplantace v ČR pohledem ekonomie: mezinárodní srovnání
Autor(ka) práce: Havlíková, Marie
Vedoucí práce: Janíčko, Martin
Oponenti práce: Čermáková, Klára
Moje bakalářská práce se zabývá ekonomií srdečních transplantací. Nejdříve zmiňuji problematiku ekonomie zdravotnictví a její specifika a následně se zaměřuji přímo na transplantace. Zmiňuji omezenost nabídky danou nedostatkem orgánů na pokrytí poptávky, dále také legální úpravu dárcovství orgánů a historii srdečních transplantací. Druhá část této práce se zaměřuje na situaci týkající se srdečních transplantací v USA. Porovnám, jak se tato situace změnila během posledních dekád a také analyzuji náklady týkající se transplantací, jejich výnosy a možné způsoby úhrady těchto nákladů. Třetí část práce se již věnuje srdečním transplantacím v České republice a dalších šesti evropských zemích. Pomocí ekonometrického modelu odhaduji průměrnou čekací dobu na transplantaci srdce a snažím se odhalit její determinanty.
Klíčová slova: transplantace srdce; ekonomie transplantací; dárcovství orgánů
Název práce: Heart transplantation in the Czech republic by economic view: international comparison
Autor(ka) práce: Havlíková, Marie
Vedoucí práce: Janíčko, Martin
Oponenti práce: Čermáková, Klára
In my bachelor thesis, I primarily focus on the economy of heart transplantation. At first there is an important topic of health economy and its specific features. Then I go deeper in the topic and mention the economy of transplantation, supply and demand of organs and define donors and the recipients of organs. I also describe the legal system of transplantation and organ donation and mention the history of heart transplantations (HTX). The second part of my thesis is concerned with the situation of heart transplantations in the USA. I compare how the situation about HTX changed there during the last decades and how is it with the costs and payments. Finally, the third part of my thesis deals with the heart transplantations in the Czech Republic and another six European countries. Using the econometric model, I try to estimate the average waiting period for heart transplantation and its determinants.
Klíčová slova: economics of organ transplantation; heart transplantation; organ donation

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta