Nastavení a financování sociálních služeb v České republice po roce 1990

Název práce: Nastavení a financování sociálních služeb v České republice po roce 1990
Autor(ka) práce: Komrsová, Šárka
Vedoucí práce: Bartůsková, Lucia
Oponenti práce: Prudká, Šárka
Se stále rostoucími změnami v demografickém vývoji obyvatelstva, je upínána větší pozornost na správné nastavení systému sociálního zabezpečení, který má nalézat adekvátní řešení sociálních rizik. Jedním z pilířů sociálního zabezpečení České republiky je sociální péče, jejíchž součástí jsou i sociální služby. Tomuto pilíři byla po roce 1989 věnována pouze malá pozornost, a proto jeho nastavení nebylo efektivní, a pilíř sociální péče se nemohl efektivně rozvíjet. Jako stěžejní pro současné uspořádání sociálních služeb je zákon č.108/2006 Sb., o sociálních službách, podle kterého jsou služby v současné době definovány. Diplomová práce si dává za cíl porovnat výši vynakládaných výdajů státu na sociální služby před účinností tohoto zákona, tedy v období v letech 1996-2006, a v období jeho platnosti, 2006-doposud.
Klíčová slova: Financování sociálních služeb; Příspěvek na péči; Sociální služby
Název práce: Establishment and financing of social services in Czech Republic after 1990
Autor(ka) práce: Komrsová, Šárka
Vedoucí práce: Bartůsková, Lucia
Oponenti práce: Prudká, Šárka
In the society, due to many changes in demographic population development, it should be paid more attention to the adequate setting of the social security system to avoid the social risks. One of the pillars of social security system in the Czech Republic is social care, which also includes social services. After 1989 the setting of social services was not effective, did not respond asked needs and there was no space for development. The Act No. 108/2006 Coll., on social services, which the social services are currently defined, is a prerequisite for the current organization of social services. This diploma thesis compares the expenditures expended on social services before the effectiveness of this Act, in the period 1996-2006, and in its period of validity, 2006.
Klíčová slova: Social services; Financing of social services; Care benefit

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky