McCallumovo pravidlo v podmínkách České republiky

Název práce: McCallumovo pravidlo v podmínkách České republiky
Autor(ka) práce: Wolf, Vojtěch
Vedoucí práce: Potužák, Pavel
Oponenti práce: Maršál, Aleš
Tato práce zkoumá, zda by režim cílování nominálního HDP pomocí McCallumova pravidla v České republice vedl k hladšímu vývoji nominálního HDP při současném plnění inflačního cíle, kdyby byl v minulosti zaveden místo skutečné historické měnové politiky. K vyhodnocení efektivity McCallumova pravidla využívám metodu historické simulace. Výsledky naznačují, že by pravidlo nebylo schopné zajistit hladší průběh nominálního HDP a přineslo by jen mírné zlepšení v dosahování cílové inflace v porovnání s historií. Na to, aby bylo možné doporučit nahrazení současného režimu inflačního cílování režimem cílování nominálního HDP pomocí McCallumova pravidla, nejsou výsledky dostatečně přesvědčivé. I přesto však může pravidlo sloužit v rámci stávajícího režimu jako jedno z referenčních měřítek pro vyhodnocování měnové politiky.
Klíčová slova: monetární politika; cílování nominálního HDP; historická simulace; McCallumovo pravidlo
Název práce: McCallum´s rule in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Wolf, Vojtěch
Vedoucí práce: Potužák, Pavel
Oponenti práce: Maršál, Aleš
This thesis examines whether the McCallum´s rule, which targets nominal GDP using the monetary base as its instrument, would be more successful in achieving the goal of smoother path of nominal GDP with inflation staying on target, had it been in place of the actual historical monetary policy in the Czech Republic. To assess the performance of McCallum´s rule, I calculate simulated paths for nominal GDP and money base, using counterfactual simulation method. The results suggest that, compared to the historical monetary policy, the rule would not be able to secure a smoother path of nominal GDP and would bring only a slight improvement in the central bank´s ability to keep average inflation on its target. These results are not convincing enough to support a decision in favor of replacing the current regime of inflation targeting with nominal GDP targeting regime based on McCallum´s rule. Even so, it would be possible to use the rule under the current regime as a benchmark or a monitoring tool for assessing the stance of monetary policy.
Klíčová slova: McCallum´s rule; nominal GDP targeting; monetary policy; counterfactual simulation

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Fakulta: Národohospodářská fakulta