Název práce: KOMPARACE AMERICKÝCH A EVROPSKÝCH PŘÍSTUPŮ K ZABEZPEČENÍ DŮSTOJNÉ PENZE NA MODELOVÉM PŘÍKLADU USA A NIZOZEMSKA (2015)
Autor(ka) práce: Němec, Lukáš
Vedoucí práce: Brabec, Petr
Oponenti práce: Lukášová, Tereza
Bakalářská práce se zaobírá problematikou systémů důchodového zabezpečení v Nizozemsku a Spojených státech amerických. Teoretická část se věnuje představení členění penzijních systémů podle způsobu financování, provozovatele, nebo konstrukce penzijních dávek. Praktická část se zabývá stručným představením historie penzijních systémů, demografickou situací ve sledovaných zemích a následně analýzou stavu penzijních systému dle jednotlivých pilířů. Cílem této práce je analýza a následná komparace stavu penzijních systémů ve vybraných zemích a následné navržení změn pro penzijní systém České republiky. Tato bakalářská práce dochází k závěru, že Nizozemský penzijní systém je výhodnější a lépe nastavený než systém v USA. Proto by se měl český penzijní systém inspirovat systémem Nizozemským.
Klíčová slova: penzijní dávky; důchodový věk; penzijní systém
Název práce: Comparation of The Dutch and American pension system (2015)
Autor(ka) práce: Němec, Lukáš
Vedoucí práce: Brabec, Petr
Oponenti práce: Lukášová, Tereza
This bachelor thesis is focused on the problematic of systems of old age security pension in the Netherland and the United States of America. The theoretical part attemps to introduce the breakdown of pension systems according to the financing method, the operator, or the construction of pension benefits. The practical part deals with the brief presentation of history of pension systems, the demographic situation in the monitored countries and the analysis of the state of pension systems according to individual pillars. The aim of the thesis is to analyse and to compare the state of pension systems in selected countries and to propose changes for the pension system of the Czech Republic. This bachelor thesis concludes that the Netherlands pension system is more advantageous and better set than the system in the USA. Therefore, the outcome of the thesis is that the Dutch pension system is a convenient inspiration for the Czech pension system.
Klíčová slova: pension system; pension age; retirement benefit

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky