Komparace poplatků spojených se studiem na veřejných vysokých školách

Název práce: Komparace poplatků spojených se studiem na veřejných vysokých školách
Autor(ka) práce: Píšová, Jasmína
Vedoucí práce: Soukup, Jindřich
Oponenti práce: Dvořák, Petr
Bakalářská práce se zabývá problematikou poplatků spojených se studiem na veřejných vysokých školách v České republice. První část je věnovaná teoretické stránce, která popisuje funkci a chod vysoké školy. Rozděluje vysoké školy dle druhu a charakteristik, dále se zabývá pojmem poplatek, který je ústředním bodem bakalářské práce. Vysvětleny jsou zde jeho konstrukční prvky, funkce, a především jeho druhy: poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením, poplatek za delší dobu studia a poplatek za studium v cizím jazyce. Dále je diskutována výše poplatků, podmínky, za kterých jsou vyměřovány, a postup při odvolání se vůči výměru. Praktická část má za úkol srovnat poplatky spojené se studiem na třech veřejných vysokých školách v České republice. Součástí práce je dotazníkové šetření mezi studenty platícími poplatky za delší dobu studia na Vysoké škole ekonomické v Praze, které si klade za cíl zjistit názor a informovanost studentů v oblasti poplatků spojených se studiem na vysokých školách.
Klíčová slova: délka studiapoplatky spojené se studiem; vzdělání; vysoká škola; délka studia
Název práce: Comparison of Study-Related Fees at Public Universities
Autor(ka) práce: Píšová, Jasmína
Vedoucí práce: Soukup, Jindřich
Oponenti práce: Dvořák, Petr
This Bachelor's thesis addresses the issue of study-related fees at public universities in the Czech Republic. The first theoretical part describes the function and the performance of a university. It also divides universities into different types by their characteristics. Furthermore, the concept of a fee is explored, which is the main point of the thesis. The thesis then explains the fee's components and functions, paying special attention to the types of study-related fees: admission-related fees, fees for exceeding the standard study period and the tuition fee for study in a foreign language. It also examines the charges, conditions under which they are assessed, and the procedure for appeal against the decree. The practical part compares the study-related fees at several public universities in the Czech Republic. The thesis includes a survey among students of University of economics in Prague, who already pay fees for exceeding the standard study period and focus on their views of the study-related fees at universities.
Klíčová slova: study-related fees; education; length of study; university

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie