Název práce: Analýza změn a jejich dopadů v systému vyplácení příspěvků a doplatků na bydlení v ČR v letech 2011-2017
Autor(ka) práce: Havelková, Tereza
Vedoucí práce: Štípek, Vladimír
Oponenti práce: Chmelová, Pavla
Tato bakalářská práce se zabývá problematikou sociálních dávek na bydlení ze systému sociálního zabezpečení v České republice. Sociální politika včetně oblasti podpory bydlení má pro zachování sociální koheze reagovat na aktuální vývoj ekonomiky a sociální problémy společnosti, a proto je nutné průběžně vyhodnocovat výsledky přijatých opatření, čemuž se věnuje i tato práce. Teoretická část se zaměřuje na vývoj státní podpory bydlení, klíčové legislativní změny ve vyplácení příspěvků a doplatků na bydlení, fenomén zneužívání těchto dávek a s tím spojený obchod s chudobou. Praktická část sleduje následný vývoj množství a objemu vyplacených dávek v čase v souvislosti s přijatými změnami. Přijatá opatření nastavila přísnější pravidla pro vyplácení doplatku na bydlení a částečně tak omezila jeho zneužívání, avšak pro udržitelnost veřejných financí je nutné přijmout další opatření zacílená na směřování podpory pouze těm osobám, které ji nutně potřebují. Hlavním přínosem této práce je zhodnocení proběhlých reforem, navržení dalších opatření pro zefektivnění státní podpory bydlení a zhodnocení přijaté koncepce sociálního bydlení v ČR.
Klíčová slova: sociální dávky; bytová politika; obchod s chudobou; sociální bydlení; příspěvek na bydlení; doplatek na bydlení; sociální vyloučení; hmotná nouze
Název práce: Analysis of the changes and their impact on the payment system of housing benefits and supplements for housing in the Czech Republic in the years 2011-2017
Autor(ka) práce: Havelková, Tereza
Vedoucí práce: Štípek, Vladimír
Oponenti práce: Chmelová, Pavla
This bachelor thesis deals with the issue of social benefits for housing from the social security system in the Czech Republic. Social policy, including the area of housing support, has to respond to the current development of the economy and social problems of society in order to maintain social cohesion and therefore it is necessary to continuously evaluate the results of the adopted measures, which is the aim of this thesis. The theoretical part focuses on the development of state housing support, key legislative changes in the requirements for housing benefit and supplement for housing, the phenomenon of misuse of these benefits and the associated poverty industry. The practical part follows the subsequent development of the amount and volume of benefits paid over time in connection with the adopted measures. These measures set stricter rules for the payments of a supplement for housing and partly limited its abuse, though for the sustainability of public finances it is necessary to take further measures aimed at providing aid only to those who need it necessarily. The main contribution of this thesis is the evaluation of past reforms, the proposal of further measures for efficiency improvement of state support for housing and the evaluation of adopted concept of social housing in the Czech Republic.
Klíčová slova: social welfare benefits; housing benefit; material need; social exclusion; housing policy; poverty industry; social housing; supplement for housing

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky