HODNOTA STATICTICKÉHO ŽIVOTA NA ČESKÉM TRHU PRÁCE

Vedoucí práce: Dušek, Libor
Oponenti práce: Janíčko, Martin
Jazyk práce: English
This thesis calculates the value of statistical life (VSL) in the Czech Republic based on estimation of fatal risk computed across occupation within industries. Using the regression analysis, I estimate the impact of the fatal risk on wage. From this I calculate the VSL using the hedonic wage model. I use randomized wage data sample with 150 000 observations from the year 2013 combined with injury data from the years 2013-2015. Based on this data I estimated the VSL to be in a range between 6 965 277CZK (260 092EURO) and 37 355 674CZK (1. 394mil.EURO) based on statistically significant estimates of fatal risk. Furthermore, I estimate my model of fatal risk calculated across industries to compare the impact of the level of risk in the computation. This regression indicates that estimates based on risk in industries are overestimated. My results show that the method of risk computation is a key factor affecting the VSL.
Klíčová slova: labor market; Value of statistical life; hedonic wage model; fatal risk
Název práce: HODNOTA STATICTICKÉHO ŽIVOTA NA ČESKÉM TRHU PRÁCE
Autor(ka) práce: Albrechtová, Aneta
Vedoucí práce: Dušek, Libor
Oponenti práce: Janíčko, Martin
Jazyk práce: English
Tato diplomová práce počítá hodnotu statistického života (VSL) v České republice na základě odhadů smrtelného rizika. Smrtelné riziko jsem spočítala v jednotlivých profesích napříč odvětvími. Za pomoci regresní analýzy jsem odhadla dopad smrtelného rizika na velikost mzdy a z tohoto odhadu jsem spočítala VSL pomocí modelu hedonické mzdy. Celý výpočet jsem provedla na randomizovaném mzdovém vzorku o 150 000 pozorováních z roku 2013, který jsem spojila s daty shromažďující všechny úrazy v zaměstnání za roky 2013-2015. VSL spočítána na základě statisticky signifikantních odhadů smrtelného rizika vyšla v rozmezí od 6 965 277CZK (260 092EUR) do 37 355 674CZK (1. 394mil.EUR). Pro porovnání dopadu úrovně výpočtu rizika na velikost hodnoty statistického života jsem znovu odhadla model se smrtelným rizikem spočítaným pouze přes odvětví. Na základě tohoto výpočtu rizika dochází k nadhodnocení odhadů VSL. Výsledky této regrese odhalily, že metoda výpočtu je zásadním faktorem ovlivňující VSL.
Klíčová slova: smrtelné riziko; model hedonické mzdy; hodnota statistického života; trh práce

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra institucionální, environmentální a experimentální ekonomie