Analýza zadávání veřejných zakázek v ČR v letech 2006 až 2016

Autor(ka) práce: Karabcová, Aneta
Vedoucí práce: Chmelová, Pavla
Oponenti práce: Maule, Petr
Bakalářská práce analyzuje vývoj právního a institucionálního rámce zadávání veřejných zakázek v České republice v letech 2006 až 2016 a jeho vliv na klíčové ukazatele trhu Informačního systému veřejných zakázek. Teoretická část poskytuje charakteristiku veřejných zakázek, aspektů zadávacího řízení a kartelových dohod, která je dále využívána v analýze vybraných ukazatelů trhu veřejných zakázek a nálezů ÚOHS. Objem zadaných veřejných zakázek představuje každoročně významnou položku veřejných výdajů a tvoří nezanedbatelný podíl HDP České republiky. Zároveň je ale veřejné zadávání oblastí postiženou korupčním jednáním, a proto sledovanou médii a širokou veřejností. Práce se tedy věnuje i nálezům Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Nejvyššího kontrolního úřadu, který v této oblasti plní funkci kontroly vynakládaných veřejných prostředků. Změny legislativního rámce veřejného zadávání, který v průběhu analyzovaných let prošel rozsáhlými obsahovými změnami, mají pozitivní dopady v mnoha odvětvích trhu a po přijetí posledního zákona o zadávání veřejných zakázek v roce 2016 a elektronizaci veřejného zadávání, byly významně podpořeny principy tzv. 3E a transparentnost vynakládání veřejných prostředků a zásada nediskriminace uchazečů.
Klíčová slova: alokační efektivnost; Veřejné zakázky; Úřad pro ochranu hospodářské soutěže; bid rigging; Nejvyšší kontrolní úřad; Informační systém veřejných zakázek
Název práce: Analysis of public procurement in the Czech Republic in 2006 to 2016
Autor(ka) práce: Karabcová, Aneta
Vedoucí práce: Chmelová, Pavla
Oponenti práce: Maule, Petr
This bachelor thesis analyzes the development of the legal and institutional framework of public procurement in the Czech Republic between 2006 and 2016 and its influence on key indicators of the Public Procurement Information System. The theoretical part provides the characteristics of public procurement, aspects of procurement procedures and cartels, which are further used in the analysis of selected indicators of the public procurement market and the findings of the Office for The Protection of Competition. The volume of assigned public procurements represents an important item of public expenditure each year and forms a significant share of the GDP of the Czech Republic. At the same time, it is the public procurement, which is affected by corruption, and therefore pursued by the media and the public. The thesis also deals with the findings of the Office for the Protection of Competition and with the function of the Supreme Audit Office, which has the function of control of public funds. Legislative framework of public procurement undergone an extensive content changes over the years and have had positive effects in many market sectors. Also after the approval of the latest public procurement law in 2016 and electronic public procurement system have been strongly backed by the so-called 3E principles and transparency of spending public funds and the principle of non-discrimination of tenderers.
Klíčová slova: Information System on Public Contracts; Supreme Audit Office; Office for the Protection of Competition; bid rigging; Public procurement; allocative efficiency

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky