Fotbalista na trhu práce

Název práce: Fotbalista na trhu práce
Autor(ka) práce: Konečný, Miroslav
Vedoucí práce: Brožová, Dagmar
Oponenti práce: Babin, Jan
Bakalářská práce se zabývá postavením fotbalisty na trhu práce a jejím cílem je určení determinantů mzdy fotbalisty, konkrétně, jestli je jeho herní výkon primárním determinantem. V teoretické části se věnuji struktuře trhu, na které fotbalista nabízí práci. Dále vysvětluji efekt superstar, morální hazard, vliv vzdělání a efektivnostní mzdy na trhu s fotbalisty. V praktické části analyzuji determinanty mzdy fotbalisty za pomoci regresní analýzy na datech z anglické Premier League ze sezony 2015/2016. Docházím k závěru, že primárním determinantem mzdy fotbalisty je efekt superstar. Zásadní vliv má také země původu a samotný herní výkon fotbalisty.
Klíčová slova: herní výkon; efekt superstar; mzda; fotbalista; Premier League
Název práce: Footballer on labour market
Autor(ka) práce: Konečný, Miroslav
Vedoucí práce: Brožová, Dagmar
Oponenti práce: Babin, Jan
Bachelor thesis si about footballer on labour market and main aim is to determine his wage determinants, mainly his performance as its main determinant. In teoretical part I describe structure of market on which footbalist supplies his labour. After that I describe superstar effect, moral hazard, education influence and efficiency wage on the market with football players. In practical part I analyse determinants of footballer wage with regresion analysis on datas from english Premier League from season 2015/2016. My conclusion is that primary determinant of footbalists wage is superstar effect. Major influence has also origin country and footballer´s performance.
Klíčová slova: performance; superstar effect; wage; Footballer; Premier League

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie