Název práce: Nezamestnanosť a jej riešenia prostredníctvom aktívnej politiky na Slovensku s detailnejším zameraním na Košický kraj
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom mojej bakalárskej práce je poskytnúť objektívny pohľad na situáciu na trhu práce Slovenska a na riešenia prostredníctvom aktívnych opatrení trhu práce, ktoré slúžia na zlepšenie tejto situácie. Špeciálna pozornosť bude venovaná Košickému kraju v rokoch 2014 až 2015, či už z pohľadu celkovej situácie na trhu práce tak aj z pohľadu využívania jednotlivých nástrojov aktívnej politiky. Prácu som rozdelila na dva základné ucelené celky a to na teoretickú časť a na časť praktickú. V teoretickej časti sa venujem jednak vysvetleniu pojmov, ktoré úzko súvisia s danou problematikou a taktiež popisu a definovaniu podmienok pre účasť na jednotlivých aktívnych opatreniach trhu práce. V úvode praktickej časti je venovaná pozornosť charakteristike Košického kraja ako aj popisu celkovej situácie na trhu práce a nezamestnanosti v sledovanom období z rôznych hľadísk. Ďalej sa praktická časť zameriava na vyhodnotenie vybraných aktívnych opatrení na trhu práce z pohľadu záujmu a nákladov na nich, ako v rámci celej Slovenskej republiky tak aj Košického kraja.
Klíčová slova: Slovensko; aktívne opatrenia trhu práce; Košický kraj; nezamestnanosť
Název práce: Nezaměstnanost a její řešení prostřednictvím aktivní politiky na Slovensku s detailnějším zaměřením na Košický kraj
Jazyk práce: Slovensky
Cílem mé práce je poskytnout objektivní pohled na situaci na trhu práce Slovenska a na řešení prostřednictvím aktivních opatření trhu práce, které slouží ke zlepšení této situace. Speciální pozornost bude věnována Košickému kraji v letech 2014 až 2015, ať už z pohledu celkové situace na trhu práce tak i z pohledu využívání jednotlivých nástrojů aktivní politiky. Práci jsem rozdělila na dva základní ucelené celky a to na teoretickou část a na část praktickou. V teoretické části se věnuji jednak vysvětlení pojmů, které úzce souvisí s danou problematikou a také popisu a definování podmínek pro účast na jednotlivých aktivních opatřeních trhu práce. V úvodu praktické části je věnována pozornost charakteristice Košického kraje i popisu celkové situace na trhu práce a nezaměstnanosti ve sledovaném období z různých hledisek. Dále se praktická část zaměřuje na vyhodnocení vybraných aktivních opatření na trhu práce z pohledu zájmu a nákladů na ně, jak v rámci celé Slovenské republiky tak i Košického kraje.
Klíčová slova: Košický kraj; Slovensko; aktivní opatření trhu práce; nezaměstnanost
Název práce: Unemployment and its solutions through active policy in Slovakia with a more detailed focus on the Košice region
Jazyk práce: Slovensky
The aim of this Bachelor thesis is to provide an objective view of the labour market situation in Slovakia and solutions through active labor market measures that serve to improve this situation. Special attention will be paid to the Košice region between 2014 and 2015, both in terms of the overall labour market situation and the use of individual active policy instruments. The work is devided into two basic sections, namely the theoretical part and the practical part. The theoretical part deals with the explanation of concepts that are closely related to the given issue as well as with the description and definition of the conditions for participation in individual active labor market measures. In the beginning of the practical part, the Košice region is characterized and the overall labour market and unemployment situation in the monitored period is described from various points of view. Furthermore, the practical part focuses on the evaluation of selected active measures in the labour market in terms of interest about them and costs, in the whole Slovak Republic as well as in the Košice region.
Klíčová slova: Košice region; active labour market measures; Unemployment; Slovakia

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie