Využití Poissonova rozdělení pro předpovědi výsledků sportovních utkání

Název práce: Využití Poissonova rozdělení pro předpovědi výsledků sportovních utkání
Autor(ka) práce: Svoboda, Ondřej
Vedoucí práce: Malá, Ivana
Oponenti práce: Čabla, Adam
Cílem této diplomové práce je posoudit, zda lze Poissonovo rozdělení využít k předpovídání výsledků fotbalových utkání. Zprvu je k analýze použit původní model anglických statistiků Marka J. Dixona a Stuarta G. Colese z roku 1997. Poté je tento model v práci rozšiřován. Všechny odhady jsou založeny na metodě maximální věrohodnosti. Vybraná liga pro vyvozování závěrů je první anglická liga - Premier League. Zápasy jsou hrány v období od sezóny 2004/2005 až do necelé poloviny sezóny 2015/2016. K určování výkonnosti modelů jsou použity nejtržnější kurzy z americké sázkové kanceláře Pinnacle. V teoretické části jsou popsány jednotlivé modely a statistické metody, které jsou použity v praktické části. V praktické části jsou realizovány samotné výpočty. Výkonnost modelů je počítána pomocí ziskovosti na tržních kurzech. V ex-post období jsou nalezeny optimální parametry modelu, které jsou použity v ex-ante období, kde je zjišťována výkonnost modelu. Práce odpovídá na otázku, zda jsou v dnešní moderní době takovéto modely čerpající z veřejně dostupných dat efektivní.
Klíčová slova: kurz; Poissonovo rozdělení; sázka; metoda maximální věrohodnosti; marže; parametr; fotbal
Název práce: Use of Poisson distribution for prediction of sports matches results
Autor(ka) práce: Svoboda, Ondřej
Vedoucí práce: Malá, Ivana
Oponenti práce: Čabla, Adam
The aim of this master thesis is to verify possibility to use Poisson distribution for predicting soccer matches. At first for analysis is applied the original model from English statisticians Mark J. Dixon and Stuart G. Coles from 1997. Thereafter the model is extended in the thesis. All models are based on the maximum likelihood method. Chosen league for deducing conclusions is the first English league - Premier League. The matches are played in the period from season 2004/2005 to half of season 2015/2016. For identification of models performance are used the most market odds from American bookmaker Pinnacle. In the theoretical part are described models and statistical methods that are used in the practical part. In the practical part are realized calculations. Counted performance of models is based on profit from market odds. In the period ex-post are calculated optimum model parameters that are used in the ex-ante period, where is calculated performance of the model. The thesis answers question: Are these models gaining from public database effective in modern age?
Klíčová slova: parameter; margin; Poisson distribution; maximum likelihood method; soccer; odd; bet

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statisticko-pojistné inženýrství
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra statistiky a pravděpodobnosti