Odhad výše diskontu u akcií s omezenými právy

Název práce: Odhad výše diskontu u akcií s omezenými právy
Autor(ka) práce: Gres, Sergey
Vedoucí práce: Mařík, Miloš
Oponenti práce: Luxemburk, Patrik
Diplomová práce se věnuje způsobům odhadu hodnoty akcií s omezenými právy. Cílem práce je stanovení možných způsobů a postupů ocenění jednotlivých akcií či akciových podílů včetně prioritních akcií a dalších druhů akcií s omezenými právy jak v podmínkách zahraničních trhů, tak i v podmínkách českého ekonomického prostředí. Terčem práce je analýza problematiky ocenění prioritních akcií. První část práce se zabývá právní stránkou existence akcií s omezenými právy. V další kapitole se více zaměřuji na empirický výzkum porovnávající tržní ceny prioritních a kmenových akcií. Po analýze výsledků empirické studie a základních faktorů ovlivňujících hodnotu prioritních akcií se detailně zabývám možnými způsoby ocenění prioritních akcií a dalších druhů akcií s omezenými právy. Poslední kapitola základní části práce se věnuje možnosti použití zahraničních teoretických a empirických modelů v podmínkách českého ekonomického prostředí.
Klíčová slova: ocenění akcií; Prioritní akcie; akcie s omezenými právy
Název práce: Estimation of discount value for stocks with restricted rights
Autor(ka) práce: Gres, Sergey
Vedoucí práce: Mařík, Miloš
Oponenti práce: Luxemburk, Patrik
This thesis is dedicated to main approaches of restricted stock estimation. The main aim of the work is to identify possible methods and basic steps to estimat of separate stock value or value of various shares on equity including preferred stocks and stocks with restricted rights in conditions of efficient markets as well as in conditions of Czech economic environment. The aim of the research is to understand how to estimate preference share value. The first part of the thesis is dedicated to relevant legislation that allows issuing of preferred shares and other types of stocks with restricted rights. The next part deals with empirical studies comparing market prices of preferred and ordinary stocks. After analyzing of the results and main factors that influence the value of preferred stocks, I properly study respective approaches of preferred stock estimation and estimation of stocks with restricted rights. The last chapter of the main part explains possibility to use foreign empirical and theoretical studies under Czech economic environment.
Klíčová slova: stock estimation; preference share; stocks with restricted rights; Pereferred stock

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance a oceňování podniku
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku