Determinanty vzniku a vývoje čínské konzumní společnosti

Název práce: Determinanty vzniku a vývoje čínské konzumní společnosti
Autor(ka) práce: Horňáková, Petra Sofia
Vedoucí práce: Skřivan, Aleš
Oponenti práce: Tajovský, Ladislav
Cílem práce je zodpovězení otázek kdy a proč v Číně vznikla spotřební kultura. Cílem je zároveň identifikace klíčových determinant jejího vývoje. S ohledem na současný vývoj, práce také odpovídá na otázku, zda je existence současné čínské konzumní společnosti v souladou s politikou komunistické vlády. Využita je přitom především explorativní a deskriptivní metoda. Spotřební kultura se v Číně rozvíjela dlouho před reformami započatými v roce 1978. Národní produktové hnutí, jež na počátku dvacátého století podnítilo rozvoj domácí spotřeby a rozvoj domácího spotřebního průmyslu, se zasloužilo o to, že se dvacátá a třicátá léta stala kolébkou čínského masového konzumerismu. Vývoj byl však přerušen nástupem komunistického režimu v roce 1949. Proto se moderní forma konzumerismu, která se v celosvětovém měřítku objevila v padesátých letech, začala v Číně objevovat až o třicet let později. Dnes je čínská spotřební kultura plně rozvinutou spotřební kulturou západního typu. Hlavní faktory, které její vývoj formovaly nebyly kulturní, ale politicko-ideologické. Na počátku století byla podpora spotřební kultury nástrojem modernizace zaostalé tradiční společnosti a podpory domácího odvětví. V novém miléniu, kdy se díky zdražující čínské pracovní síle hospodářská politika pomalu odklání od proexportního modelu, je právě narůstající domácí spotřeba vnímána jako hlavní ekonomický stimul růstu domácí ekonomiky.
Klíčová slova: Čína; konzumerismus; spotřební kultura; konzumní společnost
Název práce: Determinants of the Origins and Development of Chinese Consumer Society
Autor(ka) práce: Horňáková, Petra Sofia
Vedoucí práce: Skřivan, Aleš
Oponenti práce: Tajovský, Ladislav
This thesis aims to answer when and why Chinese consumer culture emerged, as well as identify key determinants of its evolution. With regards to contemporary development, this thesis also answers whether the existence of current Chinese consumer society is in accordance with communist government policy. The main methods used to answer these questions are the explorative and descriptive methods. Consumer culture emerged in China long before the reforms instituted in 1978. The National Products Movement, which stimulated domestic consumption and the development of the domestic consumer industry, established the 1920s and 1930s as the era of Chinese mass consumerism. However, this development was interrupted after the establishment of the communist regime in China in 1949. Therefore, modern consumerism, which had appeared worldwide in the 1950s, only began to appear in China thirty years later. Today, Chinese consumer culture is a fully developed Western-type consumer culture. However, political and economic factors were the paramount factors, instead of cultural specifics. In the early twentieth century, support for consumer culture was instrumental towards domestic industry support and the modernization of a backward and traditional society. In the new millennium, as economic policy shifts beyond the pro-export model due to rising Chinese labor costs, growing domestic consumption is now perceived as the main economic stimulus for domestic economic growth.
Klíčová slova: consumer culture; consumer society; China; consumerism

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářské a politické dějiny 20. století
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářských dějin