Přínosy preventivních programů novotvarů v České republice

Název práce: Přínosy preventivních programů novotvarů v České republice
Autor(ka) práce: Matějková, Karolína
Vedoucí práce: Pechholdová, Markéta
Oponenti práce: Cséfalvaiová, Kornélia
Vlivem neustále se zvyšující se epidemiologické zátěže naší populace onkologickými onemocněními byly v rámci českého zdravotního systému zavedeny celoplošné preventivní programy pro vybrané druhy zhoubných nádorů. Cílem této práce je analýza a zhodnocení těchto poskytovaných screeningů, jimiž jsou mamografický screening, cervikální screening a screening tlustého střeva a konečníku. Předmětem analýzy jsou míry úmrtnosti na zhoubný nádor prsu (C50), děložního hrdla (C53) a tlustého střeva a konečníku (C18-21) v letech 1994 - 2015. Hlavní pozornost je v této práci věnována otázce, zda vývoj míry úmrtnosti na vybrané novotvary závisí na míře pokrytí preventivním programem.
Klíčová slova: prevence; screening; rakovina tlustého střeva a konečníku; rakovina děložního hrdla; rakovina prsu; zhoubný nádor; úmrtnost
Název práce: Benefits of Preventive Programs of Malignant Cancer in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Matějková, Karolína
Vedoucí práce: Pechholdová, Markéta
Oponenti práce: Cséfalvaiová, Kornélia
Due to the constantly increasing epidemiological burden of our population on oncological diseases, nationwide preventive programs for selected types of malignant tumors have been introduced within the Czech health system. The aim of this thesis is to analyze and evaluate these screenings, such as mammographic screening, cervical screening and screening of the colon and rectum. The subject of the analysis is the mortality rates for breast cancer (C50), cervix (C53) and colon and rectum cancer (C18-21) between 1994 and 2015. The main focus is on question of whether the development of the mortality rate for selected neoplasms depends on the degree of coverage rate by a preventive program.
Klíčová slova: mortality; prevention; screening; colon and rectum cancer; malignant tumor; breast cancer; cervical cancer

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky