Prokletí přírodních zdrojů: případ Ruska

Vedoucí práce: Frömmel, Tomáš
Oponenti práce: Máslo, Lukáš
Jazyk práce: English
The purpose of this paper is to provide insight into the problem of the natural resource curse, particularly in the Russian Federation, with respect to history, changes in oil prices and the situation in the world arena. With the hypothesis that the changes in oil prices affect the Russian GDP and the development of other non-oil based industries, two different regressions for two time periods are run. The results of the regressions and subsequent test confirm the hypothesis that Russian GDP depends on the oil prices and on changes on the world resource market. It is found, that in the Soviet period there was no dependence of Soviet economy on oil export and prices. The results are in support of the previous paper, written by Benedictow et al. (2010), that indeed Russian economy suffers from the natural resource curse.
Klíčová slova: Economic Growth; Natural Resource Curse; Oil Market
Název práce: Prokletí přírodních zdrojů: případ Ruska
Autor(ka) práce: Belyakova, Elena
Vedoucí práce: Frömmel, Tomáš
Oponenti práce: Máslo, Lukáš
Jazyk práce: English
Cílem této práce je poskytnout pohled na problematiku prokletí přírodních zdrojů, zejména v Ruské federaci, s ohledem na historii, změny cen ropy a situaci na světové scéně. S hypotézou, že změny cen ropy ovlivňují ruský HDP a vývoj dalších průmyslových odvětví, která nejsou založená na ropě, probíhají dvě různé regrese po dobu dvou časových období. Výsledky regresí a následný test potvrzují hypotézu, že ruský HDP závisí na cenách ropy a na změnách na světovém trhu s prostředky. Bylo zjištěno, že v sovětském období nebyla závislost sovětské ekonomiky na vývozu ropy a cenách. Výsledky jsou na podporu předchozího článku, napsaného Benedictowem et al. (2010), že ruská ekonomika skutečně trpí prokletím přírodních zdrojů.
Klíčová slova: Hospodářský růst; Prokletí přírodních zdrojů; Ropný trh

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Economics