Změny v poskytování hypotečních úvěrů a jejich dopad na finanční stabilitu

Název práce: Změny v poskytování hypotečních úvěrů a jejich dopad na finanční stabilitu
Autor(ka) práce: Fiala, Lukáš
Vedoucí práce: Cibulka, Jakub
Oponenti práce: Rajl, Jiří
Bakalářská práce se zabývá hypotečními úvěry a riziky těchto instrumentů pro finanční stabilitu. První kapitola vymezuje hypoteční úvěry a popisuje situaci na trhu hypotečních úvěrů. Druhá kapitola se věnuje finanční stabilitě a systémovým rizikům a současné politice ČNB v oblasti hypotečních úvěrů. Dále je zde popsán návrh novely zákona o ČNB a je proveden její rozbor. Ve třetí kapitole je provedena analýza faktorů, které mají vliv na situaci na hypotečním trhu a je zde predikován dopad finanční stabilitu. Závěr shrnuje získané poznatky a snaží se předpovědět budoucí stav na trhu hypotečních úvěrů a trhu nemovitostí.
Klíčová slova: novela zákona; finanční stabilita; systémové riziko; LTV, DTI, DSTI; hypoteční úvěr
Název práce: Changes in providing mortgage loans and their impact on financial stability
Autor(ka) práce: Fiala, Lukáš
Vedoucí práce: Cibulka, Jakub
Oponenti práce: Rajl, Jiří
This bachelor thesis deals with mortgage loans and risks of these instruments for financial stability. In the first part are defined mortgage loans and there is showed current situation on mortgage market. The second part explains systemic risk and financial stability. There is also analysed present Czech national bank´s policy in mortgage loans sphere and a new law. The last part contains research of factors which affect providing mortgages and estimation of final impact on financial stability. The conclusion summarizes obtained knowledge and tries to predict future state on mortgage market and real estate market.
Klíčová slova: financial stability; new law; LTV, DTI, DSTI; systemic risk; mortgage

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví