Dopady změn cen ropy na světovou ekonomiku

Název práce: Dopady změn cen ropy na světovou ekonomiku
Autor(ka) práce: Bulan, Tomáš
Vedoucí práce: Pavelka, Tomáš
Oponenti práce: Rusmichová, Lada
V teoretické části práce je popsána ropa zprvu z pohledu historického, popisuje okolnosti prvního užití ropy a průběh jejího vzniku. Dále jsou v této části informace o rozdělení ropy, o její těžbě a o ložiskách, ve kterých se nejvíce vyskytuje. V neposlední řadě je zde charakterizován trh s ropou a detailnější vývoj její ceny. Praktická část je zaměřená na zjištění dopadu změny ceny ropy na světovou ekonomiku, respektive na hrubý domácí produkt zástupců států importujících a exportujících ropu. Tato závislost je zkoumána prostřednictvím korelační a grafické analýzy, která potvrzuje silnou závislost HDP států exportujících ropu na cenách ropy. Práce je zakončená aktuální charakteristikou současné situace na ropném trhu.
Klíčová slova: Export ropy; OPEC; Import ropy; Trh s ropou; Cena ropy; Ropa
Název práce: Impact of changes in crude oil prices on world economy
Autor(ka) práce: Bulan, Tomáš
Vedoucí práce: Pavelka, Tomáš
Oponenti práce: Rusmichová, Lada
In a theoretical part, there is a crude oil description from the historical point of view, information about the first use of crude oil and about its creation. There are extracts about crude oil separation, extraction, and about places where crude oil can be found. The crude oil market and the price development is charakterized here too. Practical part of the bachelor´s thesis is focused on finding an influence of price changing to world economy, respectively to importers and exporters GDP. This influention is investigated with correlation and graphic analysis. In the end of the bachelor´s thesis, there is a charakteristics of the crude oil market.
Klíčová slova: Oil export; Oil price; OPEC; Oil import; Petroleum; Crude oil; Oil

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie