Zaměstnávání osob se zdravotním postižením v České republice

Název práce: Zaměstnávání osob se zdravotním postižením v České republice
Autor(ka) práce: Pospíšilová, Adéla
Vedoucí práce: Palíšková, Marcela
Oponenti práce: Šmíd, David
Tato bakalářská práce se zaměřuje na problematiku zaměstnávání osob se zdravotním postižením v České republice. Zkoumá zejména obecné podmínky jejich zaměstnávání, jež jsou učené českým právním systémem, především zákonem o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004. Sb.). Dále rozebírá jednotlivé výhody, které ze zaměstnávání zdravotně postižených plynou pro zaměstnavatele. Cílem práce bylo zjistit skutečné postavení zdravotně postižených na českém trhu práce a na základě těchto poznatků zformulovat doporučení ke zlepšení současného stavu. V první kapitole teoretické části nejprve věnuji pozornost definicím pojmů zdravotní postižení, osoba se zdravotním postižením a dalším úzce souvisejícím termínům. Druhá kapitola je věnovánaa českému právnímu systému, jdou zde popsány nejdůležitější právní akty týkající se zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Praktická část z pohledu zkoumané problematiky popisuje stav ve dvou náhodně vybraných firmách Středočeského kraje. Uvádí konkrétní čísla zdravotně postižených, jež jsou ve firmách zaměstnáni a na základě rozhovorů se zaměstnanci a následně provedeného dotazníkového šetření dokládá postoje jednotlivých firem k zaměstnávání zdravotně postižených.
Klíčová slova: zaměstnávání osob se zdravotním postižením; zákon o zaměstnanosti; osoba se zdravotním postižením
Název práce: Employment of handicapped people in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Pospíšilová, Adéla
Vedoucí práce: Palíšková, Marcela
Oponenti práce: Šmíd, David
The main topic of this bachelor thesis is employment of handicapped people in the Czech Republic. There are investigated the conditions of their employment, that are based in the Czech law system. There are also summarized advantages of employing handicapped people, that mean benefits for employers. The goal of this thesis was to investigate the current situaion of handicapped people on the Czech labour market and according to own analysis to suggest improvement. In the first chapter of introductory part are defined terms such as disability and people with disabilities. The second chapter focuses on the Czech law system. I introduce there the main law connected with employing of handicapped people. The analytical part of this thesis focuses on two firms located in Central Bohemian Region. In this part, there are presented data about handicapped people employed in these firms. According to interviews and questionnaires are there summarized company´s own attitudes to employing of handicapped people.
Klíčová slova: Employment Act; people with disabilities; employment of handicapped people

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra personalistiky