Název práce: Zhodnocení ekonomického vývoje a návrh strategie finančního řízení společnosti Unipetrol
Autor(ka) práce: Špliňo, Patrik
Vedoucí práce: Špička, Jindřich
Oponenti práce: Boukal, Petr
Cílem této práce je zhodnotit vývoj finanční situace a vývoj do budoucna na základě strategické analýzy u společnosti Unipetrol, a. s., v letech 2011 až 2015 v souvislosti s klesajícími sazbami úvěrů a cenou ropy na světových trzích. Práce se soustředí na pohled investora a potenciálního investora do podniku. Práce se zabývá externí analýzou prostředí pomocí PESTLE analýzy a Porterovým modelem pěti sil. Ve finanční analýze je použito metod vertikální a horizontální analýzy, absolutních a poměrových ukazatelů. Dále se práce zabývá ekonomickou a tržní přidanou hodnotou pro vlastníky akcií. Podkladem pro tuto práci jsou rozvahy, výkazy zisku a ztráty, výroční zprávy a factbooky vydávané společností. Hodnocení tržního vývoje se opírá o tiskové zprávy společnosti a zprávy z trhu.
Klíčová slova: Unipetrol; EVA; MVA; PESTLE; finanční analýza
Název práce: Evaluation of economic development and proposal of financial management of Unipetrol, a. s
Autor(ka) práce: Špliňo, Patrik
Vedoucí práce: Špička, Jindřich
Oponenti práce: Boukal, Petr
The aim of this work is to evaluate the development of the financial situation and future development based on strategic analysis of Unipetrol, a. s. between 2011 and 2015, in connection with declining loan rates and the price of oil on world markets. The work focuses on the view of the investor and potential investor in the enterprise. The thesis deals with external analysis of the environment using PESTLE analysis and Porter model of five forces. The financial analysis uses methods of vertical and horizontal analysis, absolute and ratio indicators. Furthermore, the thesis deals with economic and market added value for stockholders. The basis for this work is the balance sheets, profit and loss statements, annual reports and company factbooks. The market development assessment is based on press releases and market reports.
Klíčová slova: Unipetrol; EVA; MVA; PESTLE; financial analysis

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská