Název práce: Využití podpory cestovního ruchu a zhodnocení v ROP NUTS II Střední Čechy v období 2007-2013
Autor(ka) práce: Friesingerová, Barbora
Vedoucí práce: Pělucha, Martin
Oponenti práce: Wokoun, René
Diplomová práce je zaměřena na podporu cestovního ruchu na území regionu soudržnosti Střední Čechy a vyhodnocení naplnění vybraných částí globálního cíle prioritní osy 2 (Cestovní ruch) ROP NUTS II Střední Čechy v období 2007-2013. Teoretická část práce se soustředí na souvislosti regionálního rozvoje, regionální politiky a cestovní ruch. Analytická část práce obsahuje vyhodnocení vybraných statistik cestovního ruchu ve Středočeském kraji právě ve vazbě na naplnění cílů PO 2 (zvýšení návštěvnosti a prodloužení délky pobytu). Dochází také k porovnání vývoje vybraných ukazatelů ve zvolených dvojicích obcí a vyhodnocení výsledků provedených dotazníkových šetření mezi zástupci podpořených i nepodpořených obcí. Hlavními použitými metodami v diplomové práci jsou především rešerše relevantních zdrojů, dotazníkové šetření, vyhodnocení jeho výstupů a analýza a syntéza získaných poznatků.
Klíčová slova: regionální politika; dotace; cestovní ruch; Regionální operační program; Střední Čechy
Název práce: Use of tourism support and evaluation in ROP NUTS II Central Bohemia in the period 2007-2013
Autor(ka) práce: Friesingerová, Barbora
Vedoucí práce: Pělucha, Martin
Oponenti práce: Wokoun, René
The purpose of this thesis is to discuss tourism support within the cohesion region Central Bohemia and to assess the realization of specific parts of the Priority axis 2 (Tourism) ROP NUTS II Central Bohemia global objectives in the period 2007-2013. In the theoretical part of the thesis, the relationship between regional development, regional policy and tourism is investigated. The empirical part includes the evaluation of particular tourism statistics in the Central Bohemia in connection with the PO 2 objectives fulfilment (increase in the number of visitors and the length of their stays). In addition, the development of certain indicators in selected pairs of municipalities is compared and the results of a survey, which has been conducted among the representatives of both beneficiaries and non-beneficiaries, are evaluated. The major methods used in the study are research into relevant sources, questionnaire survey, the evaluation of its result and analysis and synthesis of the acquired knowledge.
Klíčová slova: Central Bohemia; grant; regional policy; tourism; Regional operational programme

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionální studia
Fakulta: Národohospodářská fakulta