Účetní zobrazení vybraných operací ve vlastním kapitálu

Název práce: Účetní zobrazení vybraných operací ve vlastním kapitálu
Autor(ka) práce: Macíková, Nela
Vedoucí práce: Skálová, Jana
Oponenti práce: Janhuba, Miloslav
Diplomová práce se zabývá problematikou účtování a vykazování vybraných operací ve vlastním kapitálu. Předmětem zájmu jsou tři rozvahové položky - rezervní fond, zálohy na podíl na zisku a jiný výsledek hospodaření minulých let. Teoretická část práce je věnována charakteristice vlastního kapitálu, jeho základním složkám a struktuře v souvisejících účetních výkazech. Nedílnou součástí je však i bližší specifikace konkrétních položek. Detailněji rozebráno je zejména účetní zobrazení výplat a vypořádání záloh na podíly na zisku, či zachycení oprav chyb minulých let a změn účetních metod. Praktická část se zabývá analýzou účetních závěrek vybraných kapitálových společností v letech 2013-2015. Výsledkem je zhodnocení četnosti výskytu, použití a odůvodnění analyzovaných položek v účetních závěrkách společností.
Klíčová slova: Rezervní fond; Zálohy na podíl na zisku; Vlastní kapitál; Jiný výsledek hospodaření minulých let; Opravy chyb; Změny účetních metod
Název práce: The Accounting View of Selected Operations in Equity
Autor(ka) práce: Macíková, Nela
Vedoucí práce: Skálová, Jana
Oponenti práce: Janhuba, Miloslav
This thesis deals with accounting and reporting of selected operations in Equity. The object of interest are three balance sheet items: Reserve fund, Advance for a profit share and Other profit and loss of previous years. The theoretical part is focused on general characteristic of Equity, its basic items and structure of related Financial statements. The indispensable component of this part is also more detailed specification of these three items. Attention is mainly focused to the payments and settlement of advances for a profit share, or accounting view corrections of mistakes from previous years and changes in accounting methods. The practical part is focused on an analysis of the annual reports of the capital companies in 2013-2015. The result is the evaluation of the frequency of occurrence, the use and justification of the analysed items in the annual reports of the companies.
Klíčová slova: Equity; Reserve fund; Advance for a profit share; Other profit and loss of previous years; Corrections of mistakes; Changes in accounting methods

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 13. 4. 2016