Název práce: Economy Implications of Regulation
Vedoucí práce: Andera, Michal
Oponenti práce: Novák, Svatoslav
Jazyk práce: English
This thesis analyzes the implications of regulation on the transformation to a Digital Economy. A gap analysis shows that Czech Republic is significantly lagging behind in terms of connectivity, which is an essential precondition for a transformation to a digital age. The regulator promotes the entry of the new player as a solution for this situation. However, a simulation based on Herfindahl Hirschman Index does not support this view. This outcome is further supported by the results of correlation between market competitiveness and network advancement, which does not suggest any relationship. These findings are in line with empirical evidence from EU markets, which prove that a three-operator market is efficient and delivers attractive competitive services to the customers and society. The root cause of this situation lies in the current telecommunications regulation, which failed to create a sustainable digital ecosystem for the transition to a digital economy. This paper concludes, that regulatory framework needs to be redefined to address new challenges ahead. The regulatory priority should be shifted from service focus to encouraging long-term connectivity investments, differentiation, and competition.
Klíčová slova: ČTÚ; Regulation; Telecommunications; Digital Single Market Strategy; Connectivity; DAE 2020; Digital Czech 2.0
Název práce: Dopady telekomunikační regulace na transformaci k digitální ekonomice v České republice
Autor(ka) práce: Čupová, Martina
Vedoucí práce: Andera, Michal
Oponenti práce: Novák, Svatoslav
Jazyk práce: English
Tato práce analyzuje dopady regulace na transformaci k digitální ekonomice. Analýza slabých míst ukazuje, že Česká republika silně zaostává v oblasti sítí, které se jeví zásadním předpokladem pro transformaci k digitální ekonomice. Regulátor prosazuje vstup nového operátora jako řešení tohoto problému. Nicméně simulace založená na indexu Herfindahl-Hirschman však tuto domněnku nepotvrzuje. Také korelace mezi konkurenceschopností trhu a síťových inovací žádnou vzájemnou závislost nepotvrzuje. Oba tyto závěry potvrzuje empirická zkušenost z trhů v EU, která ukazuje, že struktura tří operátorů je dostatečně efektivní a poskytuje atraktivní,konkurenceschopné služby zákazníkům i společnosti. Příčina neuspokojivého stavu sítí spočívá ve stávající telekomunikační regulaci, která nevytvořila udržitelný digitální ekosystém potřebný k přechodu k digitální ekonomice. Tato práce konstatuje nutnost nově definovat regulační rámec tak, aby odpovídal potřebám digitální ekonomiky. Prioritou pro regulaci bude zaměření na podporu dlouhodobých investic do telekomunikačních sítí a podpora konkurence.
Klíčová slova: telekomunikace; regulace; Digital Single Market Strategy; sítě; DAE 2020; Digitální Česko 2.0; ČTÚ

Studijní program / obor: Ekonomika a management/International Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská