Ocenění podniku v oboru zpracování druhotných surovin

Název práce: Ocenění podniku v oboru zpracování druhotných surovin
Autor(ka) práce: Nistorenco, Taisia
Vedoucí práce: Svačina, Pavel
Oponenti práce: Novák, Michal
Diplomová práce je věnovaná ocenění české společnosti působící v oboru recyklace kovového šrotu. Cílem práce je nalézt tržní hodnotu společnosti za účelem prodeje nespecifikovanému racionálnímu investorovi. Práce je zahájená představením oceňovaného podniku a jeho činností. Následuje strategická analýza vnějšího a vnitřního potenciálu podniku, která se zaměřuje na vývoj trhu s kovovým šrotem a konkurenční pozici společnosti. Finanční analýza zkoumá finanční zdraví oceňovaného podniku a srovnává jeho finanční výkonnost s finanční výkonnosti konkurence. Ve čtvrté kapitole se věnuji prognóze generátorů hodnoty podniky, kterými jsou tržby, zisková marže, pracovní kapitál a dlouhodobý majetek. Tato prognóza je následně zapracovaná do finančního plánu společnosti. V poslední kapitole provádím ocenění podniku metodou DCF entity a metodou tržního porovnání. Na závěr diskutuji o výsledku ocenění a výnosovém potenciálu podniku.
Klíčová slova: ocenění; strategická analýza; DCF entity; finanční plán; generátory hodnoty; finanční analýza; kovový šrot
Název práce: Valuation of a company operating in secondary sources processing
Autor(ka) práce: Nistorenco, Taisia
Vedoucí práce: Svačina, Pavel
Oponenti práce: Novák, Michal
This diploma thesis deals with valuation of a Czech company operating in the field of metal scrap recycling. The goal of the thesis is to find market value of the company with a purpose of sale to an identified rational investor. The thesis opens with a presentation of company s main business activities. It is followed by the strategic analysis of its external and internal potential, which covers the development of metal scrap market and the company s competitive position on it. Financial analysis investigates financial health of the company and compares its financial performance with that of company s competitors. In the fourth chapter I forecast the development of the main value generators: sales, profit margin, working capital and long-term assets. This forecast is later incorporated into the financial plan of the company. Last chapter is dedicated to company s valuation according to DCF method and market comparison method. As a conclusion to the work I analyze the results of the valuation and income generation capacity of the company.
Klíčová slova: value generators; financial analysis; strategic analysis; metal scrap; valuation; DCF entity; financial plan

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku