Název práce: Vplyv automobilového priemyslu na vybrané makroekonomické ukazovatele hospodárstva Slovenskej Republiky
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom tejto bakalárskej práce je skúmať a analyzovať pozíciu a vplyv automobilového priemyslu na vybrané makroekonomické ukazovatele hospodárstva Slovenskej repub-liky. Táto práca pozostáva z dvoch častí, teoretickej a praktickej. Teoretická časť je zameraná na pozíciu a význam automobilového priemyslu pre Slovenskú ekonomiku spolu s charakterizáciou vybraných makroekonomických ukazovateľov. V praktickej časti sa venujem konkrétnym makroekonomickým ukazovateľom (HDP, nezamestnanosť, zahraničný obchod), vďaka ktorým analyzujem údaje získané zo Slovenského štatistického úradu a EUROSTAT-tu. Následne na to, skúmam význam automobilovej výroby na Slovensku a to prostredníctvom zmien makroekonomických ukazovateľov v danom časovom období.
Klíčová slova: dodávateľská sieť; Slovenská republika; Európa; význam automobilového priemyslu; Volkswagen a.s.; zahraničný obchod; nezamestnanosť; EUROSTAT; Slovenský štatistický úrad; PSA Peugeot Citroën; automobilový priemysel; makroekonomické ukazovatele; HDP; KIA Motors Slovakia; miera otvorenosti ekonomiky
Název práce: Vliv automobilového průmyslu na vybrané makroekonomické ukazatele hospodářství Slovenské republiky
Jazyk práce: Slovensky
Cílem této bakalářske práce je zkoumat a analyzovat pozici a vliv automobilového průmyslu na vybrané makroekonomické ukazatele hospodářství Slovenské republiky. Tato práce se skládá ze dvou částí, teoretické a praktické. Teoretická část je zaměřena na pozici a význam automobilového průmyslu pro Slovenskú ekonomiku spolu s charakterizací vybraných makroekonomických ukazatelů. V praktické části se věnuji konkrétním makroekonomickým ukazatelem (HDP, nezaměstnanost, zahraniční obchod), díky kterým analyzuji údaje získané ze Slovenského statistického úřadu a EUROSTAT-tu. Následně na to, zkoumám význam automobilové výroby na Slovensku a to prostřednictvím změn makroekonomických ukazatelů v daném časovém období.
Klíčová slova: EUROSTAT; Volkswagen a.s.; automobilový průmysl; PSA Peugeot Citroën; dodavatelská síť; míra otevřenosti ekonomiky; Evropa; význam automobilového průmyslu; KIA Motors Slovakia; Slovenský statistický úřad; Slovenská republika; makroekonomické ukazatele; nezaměstnanost; zahraniční obchod; HDP
Název práce: The impact of the automotive industry on the selected macroeconomic indicators of the economy of the Slovak Republic
Jazyk práce: Slovensky
The aim of this bachelor thesis is to investigate and analyze the position and influence of the automotive industry on the selected macroeconomic indicators of economy of the Slovak Republic. This work consists of two parts, theoretical and practical. The theoretical part focuses on the position and significance of the automotive industry for the Slovak economy along with the characterization of selected macroeconomic indicators. In the practical part, I mean specific macroeconomic indicators (GDP, unemployment, foreign trade), which analyze the data obtained from the Slovak Statistical Office and EUROSTAT. Consequently, I examine the importance of automotive production in Slovakia through changes in the macroeconomic indicators in a given time period.
Klíčová slova: openness of economy; automotive industry; supply chain; unemployment; macroeconomic indicators; GDP; Slovak Statistical Office; KIA Motors Slovakia; Slovak Republic; Volkswagen a.s.; Peugeot Citroën; the importance of the automotive industry; Europe; foreign trade; EUROSTAT

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie