Ekonomický potenciál areálu dolu Petra Bezruče ve Slezské Ostravě

Autor(ka) práce: Ekrtová, Markéta
Vedoucí práce: Lindner, Milan
Oponenti práce: Kouba, Vojtěch
V současné době je útlum průmyslových aktivit v České republice velmi aktuálním tématem. Opuštěné průmyslové areály jsou často umístěny v zajímavých lokalitách s velkým potenciálem a nabízí se tedy otázka jak s nimi dále naložit. Na problematiku je pohlíženo perspektivou, že nefunkčních plochy se dají dále využít v rámci urbanizované struktury města a není proto třeba sídelní oblast dále rozšiřovat. Tato práce řeší ekonomický potenciál průmyslového areálu v městské zástavbě, a to areálu Dolu Petr Bezruč. V práci jsou definovány potřebné pojmy pro správné uchopení tématu. Dále jsou uvedeny možnosti přístupu k industriálním objektům a areálům, které již neslouží své primární funkci. Tyto přístupy jsou pak demonstrovány na reálných příkladech, které jsou vybrány s ohledem na řešený areál v Ostravě. Pomocí metod analýzy a komparace je navržen vhodný způsob využití areálu při zachování jeho celistvosti a možnosti jeho financování.
Klíčová slova: konverze; Slezská Ostrava; kulturní památka; industriální areál
Název práce: Economic potential of miner’s area Petr Bezruc in Silesian Ostrava
Autor(ka) práce: Ekrtová, Markéta
Vedoucí práce: Lindner, Milan
Oponenti práce: Kouba, Vojtěch
Many industrial activities are being shut down in the Czech Republic nowadays. Abandoned industrial areas are often situated in interested places with great potential and a question remains as to how to treat them in the future. The situation is regarded with a perspective that non-functioning industrial sites are reusable within the urbanized area of the city and it is not necessary to expand the inhabited area. This bachelor thesis analyses the economic potential of an industrial area situated in urban quarter, Petr Bezruc mine. Essential concepts for the topic are defined in the thesis. Furthermore, various approaches to industrial areas that no longer serve to the original purpose are introduced. These approaches are demonstrated on real examples which are carefully selected with regard to the area of Petr Bezruc mine in Ostrava. A suitable way of utilization is chosen using analysis and comparation as academic methods.
Klíčová slova: conversion; industrial area; cultural heritage; Silesian Ostrava

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Arts Management