Název práce: POROVNANIE ŠTRUKTÚRY ÚMRTNOSTI PODĽA VEKU V REGIÓNOCH SVETOVEJ ZDRAVOTNÍCKEJ ORGANIZÁCIE
Jazyk práce: Slovensky
Predložená diplomová práca sa zaoberá porovnaním štruktúry úmrtnosti podľa veku a zahrňuje 194 členských krajín Svetovej zdravotníckej organizácie. Cieľom práce je konfrontácia vývoja úmrtnosti v týchto štátoch za pomoci jednotlivých úmrtnostných charakteristík. Na jej začiatku sú vymedzené demografické pojmy a ukazovatele, zdroje dát a metodológia výpočtu. Za hlavný zdroj dát bola použitá databáza Svetovej zdravotníckej organizácie a Svetovej banky, pričom všetky krajiny boli rozdelené do šiestich svetových regiónov. Druhá kapitola je venovaná vybraným typom úmrtnosti, konkrétne novorodeneckej a dojčenskej, úmrtnosti detí do 5 rokov, ďalej materskej úmrtnosti a úmrtnosti dospelých. Po nej sa práca zameriava na strednú dĺžku života 0 a 60 ročných s rozlíšením pohlavia. Poslednou kapitolou je časť venovaná optimálnemu veku odchodu do dôchodku vo vybraných štátoch. Záver vyššie uvedené vhodne spojuje a aj vďaka tomu v ňom nájdeme ucelené informácie o rozdielnosti úmrtnosti prakticky na celom svete.
Klíčová slova: důchodkový vek; Svetová zdravotnícka organizácia; úmrtnosť; Svetová banka; stredná dĺžka života; úmrtnosť dospelých; úmrtnosť matiek; úmrtnosť detí do 5 rokov; dojčenská úmrtnosť; novorodenecká úmrtnosť
Název práce: Porovnání struktury úmrtnosti podle věku v zemích světové zdravotnické organizace
Jazyk práce: Slovensky
Předložená diplomová práce se zabývá porovnáním struktury úmrtnosti podle věku a zahrnuje 194 členských zemí Světové zdravotnické organizace. Cílem práce je konfrontace vývoje úmrtnosti v těchto státech za pomoci jednotlivých úmrtnostních charakteristik. Na jejím začátku jsou definovány demografické pojmy a ukazatele, zdroje dat a metodika výpočtu. Za hlavní zdroj dat byla použita databáze Světové zdravotnické organizace a Světové banky, přičemž všechny země byly rozděleny do šesti světových regionů. Druhá kapitola je věnována vybraným typem úmrtnosti, konkrétně novorozenecké a kojenecké, úmrtnosti dětí do 5 let, dále mateřské úmrtnosti a úmrtnosti dospělých. Po ní se práce zaměřuje na střední délku života 0 a 60 ročních s rozlišením pohlaví. Poslední kapitolou je část věnovaná optimálnímu důchodového věku ve vybraných státech. Závěr výše uvedené vhodně spojuje a i díky tomu v něm najdeme ucelené informace o rozdílnosti úmrtnosti prakticky na celém světě.
Klíčová slova: úmrtnost dospělých; Světová banka; střední délka života; úmrtnost matek; úmrtnost dětí do 5 let; kojenecká úmrtnost; novorozenecká úmrtnost; důchodový věk; Světová zdravotnická organizace; úmrtnost
Název práce: COMPARISON OF MORTALITY STRUCTURE BY AGE IN THE REGIONS OF THE WORLD HEALTH ORGANIZATION
Jazyk práce: Slovensky
The presented diploma thesis deals with the comparison of mortality structure by age and includes 194 member countries of the World Health Organization. The aim of the thesis is to confront mortality development in these countries with the help of individual mortality characteristics. At the beginning of this thesis are defined demographic terms and indicators, data sources and calculation methodology. The databases of the World Health Organization and the World Bank were used as the main source of data and all countries were divided into six world regions. The second chapter is devoted to selected types of mortality, namely neonatal and infant, under-five mortality, maternal mortality and adult mortality. After that, the work focuses on life expectancy of 0 and 60 years of age divided per sex. The last chapter is devoted to the optimum retirement age in selected countries. Conclusion connects of the all above well, and we can find there comprehensive information about difference of mortality practically all over the world.
Klíčová slova: mortality; World Health Organization; neonatal mortality; infant mortality; World Bank; maternal mortality; adult mortality; life expectancy; retirement age; under-five mortality

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky