Možnosti rozvoje udržitelného cestovního ruchu na území CHKO Brdy

Autor(ka) práce: Petzová, Terezie
Vedoucí práce: Kouřilová, Jana
Oponenti práce: Pělucha, Martin
Diplomová práce se zabývá rozvojem udržitelného cestovního ruchu v chráněných oblastech. Cílem práce je zhodnocení možností rozvoje udržitelného cestovního ruchu na území konkrétní chráněné krajinné oblasti. Teoretická část práce se zabývá touto problematikou v obecné rovině. V praktické části je problematika řešena na konkrétním příkladu CHKO Brdy. V rámci analýzy potenciálu řešeného území byla provedena identifikace lokalizačních a realizačních podmínek pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu a empirické šetření se zástupci dotčených obcí, místních akčních skupin a dalších organizací. Získané poznatky byly poté konfrontovány s názory zástupce CHKO. Shrnutím veškerých poznatků získaných analýzou potenciálu rozvoje udržitelného cestovního ruchu na území CHKO Brdy bylo vyhodnoceno, že řešená oblast splňuje předpoklady pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu. Vzhledem k charakteru oblasti musí tento rozvoj probíhat pouze formami, které jsou šetrné k životnímu prostředí.
Klíčová slova: vojenský újezd; udržitelný cestovní ruch; chráněné území; CHKO Brdy
Název práce: Sustainable tourism development in the Brdy Protected Landscape Area
Autor(ka) práce: Petzová, Terezie
Vedoucí práce: Kouřilová, Jana
Oponenti práce: Pělucha, Martin
The diploma thesis deals with the development of sustainable tourism in protected areas. The aim of the thesis is to evaluate the possibilities of sustainable tourism development in the protected area. The theoretical part of the thesis deals with the issue in general terms. The problem is practically solved on the example of Brdy Protected Landscape Area (PLA). An identification for localization and implementation conditions for the development of sustainable tourism has been realized within the analysis of the examined areas potential. This identification was conducted as an empirical investigation with the representatives of the interested municipalities, local action groups and other organizations. The acquired knowledge has been reviewed with the PLA representatives opinions. Summarizing all gained knowledge, the PLA Brdy has been assessed as area that fulfils the prerequisites for the sustainable tourism development. Due to the character of the area, the development must be implemented only in the environment friendly forms.
Klíčová slova: military area; sustainable tourism; PLA Brdy; protected area

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionální studia