Nábor žen na mateřské dovolené

Název práce: Nábor žen na mateřské dovolené
Autor(ka) práce: Novosadová, Lucie
Vedoucí práce: Králová, Tereza
Oponenti práce: Motlová, Veronika
Hlavním tématem této práce je problematika přechodu mezi mateřstvím a zaměstnáním se zaměřením na různorodé strategie jednotlivých žen a důvody jejich volby. Cílem této bakalářské práce je zanalyzovat faktory, které mají vliv na rozhodování žen o jejich návratu na trh práce po mateřské nebo rodičovské dovolené. Primární důraz je kladen na detailní popis motivů a bariér ovlivňujících rozhodování o jejich návratu na trh práce, a to prostřednictvím skutečných příběhu jednotlivých žen. Cílů bylo dosaženo pomocí dvou metod sběru dat, a to jak kvantitativního výzkumu v podobě dotazníkového šetření, tak i kvalitativního výzkumu v podobě polostrukturovaných rozhovorů. Příběhy získané na základě rozhovorů nabízejí detailnější vhled do životních zkušeností jednotlivých žen, do uzpůsobení jejich rozhodování o návratu na trh práce v souvislosti s jejich mateřstvím.
Klíčová slova: mateřská dovolená; pracovní trh; kariéra; mateřství; rodičovská dovolená
Název práce: Women coming back to the labour market after maternity or parental leave
Autor(ka) práce: Novosadová, Lucie
Vedoucí práce: Králová, Tereza
Oponenti práce: Motlová, Veronika
The main theme of this thesis is the issue of the transition between motherhood and employment, focusing on the different strategies of each woman and the reasons for their choice. The aim of this bachelor thesis is to analyze factors influencing women's decision to return to the labour market after maternity or parental leave. Primary emphasis is put on a detailed description of the motives and barriers influencing the decision to return to the labour market, through the actual story of each woman. The objectives were achieved by two methods of data collection. Those were quantitative research in the form of questionnaire surveys and qualitative research in the form of semi-structured interviews. The interviewed stories offer a more detailed insight into women's life experiences, tailoring their decision to return to the labour market in connection with their motherhood.
Klíčová slova: maternity leave; labour market; career; motherhood; parental leave

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra manažerské psychologie a sociologie

Datum zadání práce: 17. 5. 2016