Specifika památkové péče v Norsku

Autor(ka) práce: Císařová, Svatava
Vedoucí práce: Kouba, Vojtěch
Oponenti práce: Lindner, Milan
Bakalářská práce se zabývá specifiky a systémem památkové péče v Norsku, jejím historickým vývojem a organizací. Představuje norskou památkovou politiku včetně národních cílů, jichž má památková péče v blízké budoucnosti dosáhnout. Popisuje výzvy, se kterými se památková péče v současnosti potýká. Teoretická část práce představuje hlavní projekty Ředitelství kulturního dědictví, které je klíčovou institucí památkové péče v Norsku. Praktická část práce je zaměřena na proces prohlášení budovy vlakového nádraží a překladiště ve městě Bodoe za kulturní památku, s ohledem na jejich využití a provoz.
Klíčová slova: Ochrana industriální architektury ; Památková péče; Norsko; Bodoe
Název práce: Specifics of the Norwegian heritage preservation
Autor(ka) práce: Císařová, Svatava
Vedoucí práce: Kouba, Vojtěch
Oponenti práce: Lindner, Milan
This thesis presents the Norwegian heritage preservation specifics, its system, history and organization. It introduces the Norwegian heritage preservation policy, including the national goals which are supposed to be reached in the near future. It describes challenges the heritage preservation is dealing with today. The theoretical part also focuses on the main projects of the Directorate for Cultural Heritage which is the key institution for heritage preservation in Norway. The practical part presents the building of the train station and the warehouse in Bodoe and their designation as cultural monuments with regards to their utilization and operation.
Klíčová slova: Preservation of industrial architecture; Heritage preservation; Norway; Bodoe

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Arts Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská