Analýza dlouhověkosti v České republice a Švédsku

Autor(ka) práce: Hejnalová, Lucie
Vedoucí práce: Antovová, Michaela
Oponenti práce: Dotlačilová, Petra
Cílem bakalářské práce je analyzovat dlouhověkost v České republice a Švédsku v letech 1969 až 2015. Práce se zaměřuje na popsání problematiky dlouhověkých osob a jejich pohlavní strukturu. Dále shrnuje zdroje dat o dlouhověkých osobách. Analýza se zabývá historickým vývojem a současnou situací problematiky dlouhověkosti. Nakonec je provedena předpověď budoucích hodnot vybraných ukazatelů do roku 2035. Předpověď je prováděna pomocí trendových funkcí. Z analýzy vyplývá, že počet dlouhověkých osob je vyšší ve Švédsku. Mezi dlouhověkými osobami se častěji vyskytují ženy a úroveň České republiky se přibližuje úrovni Švédska. V budoucnu se dá podle předpovědí usuzovat o narůstajícím počtu seniorů a dlouhověkých osob.
Klíčová slova: stárnutí; střední délka života; úmrtnost; zdravotní péče; Dlouhověkost; normální délka života
Název práce: Analysis of longevity in the Czech Republic and Sweden
Autor(ka) práce: Hejnalová, Lucie
Vedoucí práce: Antovová, Michaela
Oponenti práce: Dotlačilová, Petra
The aim of this bachelor's thesis is an analysis of longevity issue in Czech Republic and Sweden from 1969 to 2015. This thesis deals with very old old people and their sex structure and summarizes data sources of them. This analysis is concerned with a historical development of longevity and a current situation. Finally is provided a predict futures value of selected indicators in 2035. The forecast is performed using trend functions. The analysis of longevity shows increasing number very old old people in both countries. Between very old old people exist more often women than men. Level longevity of Czech Republic approaches to level of Sweden. The predict shows that number of seniors and very old old people will increase in future.
Klíčová slova: senescence; life expactancy; normal life; Longevity; mortality; health care

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Sociálně ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra demografie