Název práce: Reflexe folkloru regionu Slovácko ve sbírkách Památníku národního písemnictví a návrh jeho prezentace
Autor(ka) práce: Eretová, Monika
Vedoucí práce: Malcová, Zuzana
Oponenti práce: Skopová, Věra
Diplomová práce mapuje a popisuje stopy folkloru a tradiční lidové kultury Slovácka ve sbírkách Památníku národního písemnictví, tedy doposud neprozkoumaného tematického okruhu uvedených sbírek státní příspěvkové organizace. V rámci tří sbírkotvorných oddělení tohoto literárního muzea (literárního archivu, uměleckých sbírek a knihovny) je specifikováno velké množství jednotlivých konkrétních archiválií i jejich celků majících vztah k lidové kultuře, folkloru i národopisu etnograficky bohaté oblasti Slovácka. Nechybí ani jejich usazení těchto materiálů do širšího kulturně-historického kontextu. Z povahy instituce vyplývá, že se jedná především o artefakty z 19. století a první poloviny 20. století velice různorodého charakteru (rukopisy, strojopisy, fotografie, výstřižky, tisky, kresby, litografie, grafiky, plastiky, malby, publikace, periodika, bibliofilie aj.), přičemž nalezené materiály náleží k výstupům a dokladům jak tradiční lidové, tak vysoké kultury. Vyústění diplomové práce přináší nastínění možného způsobu prezentace a propagace výše popisovaných materiálů ze sbírek Památníku národního písemnictví veřejnosti prostřednictvím výstavního projektu Slovácko! včetně návrhů zdrojů financování, personálního zajištění, konceptu výstavy a grafického řešení některých propagačních tisků.
Klíčová slova: Slovácko; folklor; tradiční lidová kultura; Památník národního písemnictví
Název práce: Reflection of the Moravian Slovakia‘s folklore in the collections of the Museum of Czech Literature and a proposal for its presentation
Autor(ka) práce: Eretová, Monika
Vedoucí práce: Malcová, Zuzana
Oponenti práce: Skopová, Věra
This Thesis discusses the mapping and documentation of the folklore of Moravian Slovakia and traditional folk culture in collections of the Museum of Czech Literature. The collections of this culture government organization have never been researched from this point of view before. The thesis findings reveal that a great number of archives oriented on folkloric rich ethnographic region of Moravian Slovakia have been found in the collections of the Museum of Czech Literature, specifically in the three following departments of the museum: Literary Archive, Art Collections, and Library. The vast majority of the found materials come from the 19th century and first half of the 20th century. The archives are composed of a wide range of materials, such as manuscripts, typescripts, photography, cuttings, printings, drawings, lithography, graphics, sculptures, paintings, publications, periodicals, bibliophile books. The found materials belong to the traditional folk culture, as far as high art and culture. The outcome of this study is a proposal for the exhibition project Slovácko! which is intended to illustrate possible ways how to propagate and present the explored artifacts and archive materials from the collections. Drafts of financial sources, staffing, concept of the exhibition and graphic solution of some promotional designs are included in the proposal.
Klíčová slova: Moravian Slovakia; folklore; traditional folk culture; The Museum of Czech Literature

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Arts Management
Fakulta: Fakulta podnikohospodářská