Porovnání plodnosti v ČR a v dalších zemích EU

Autor(ka) práce: Medková, Barbora
Vedoucí práce: Fiala, Tomáš
Oponenti práce: Krbcová, Daniela
Bakalářská práce se zabývá porovnáním vybraných průřezových i kohortních charakteristik plodnosti pro 15 vybraných evropských zemí, které jsou rozděleny do čtyř skupin: země postkomunistické, země severní Evropy, země jižní Evropy a země západní Evropy. Cílem práce je zjistit, zdali se vybrané skupiny zemí mezi sebou ve svém vývoji navzájem lišily a zdali existují rozdíly mezi zeměmi postkomunistickými a ostatními zeměmi. Také je cílem ukázat, jakých hodnot dosahuje v jednotlivých zemích úhrnná plodnost, průměrný věk matek při narození dítěte a podíl dětí narozených mimo manželství. Rovněž bude analyzován vývoj konečné plodnosti žen narozených po druhé světové válce s cílem zjistit, zda jsou poklesy průřezové úhrnné plodnosti později alespoň částečně kompenzovány či zda generační plodnost žen stále klesá. Pro získání základních dat byla použita databáze Eurostatu a databáze Human Fertility, plodnost žen po roce 2015 potřebná pro výpočet konečné plodnosti generací žen narozených po roce 1965 byla odhadnuta na základě scénáře projekce Eurostatu. Data byla následně dále zpracovávána a analyzována. Bylo zjištěno, že úhrnná plodnost ve všech zemích během druhé poloviny minulého století poklesla (v některých zemích poměrně hluboko) pod hodnotu potřebnou pro zajištění prosté reprodukce obyvatelstva. V tomto století jsou hodnoty úhrnné plodnosti již poměrně stabilní, v některých zemích lze dokonce pozorovat mírný růst a průměrný věk matek ve většině zemí, po počátečním poklesu, v posledním desetiletí roste a ve většině zemí se pohybuje kolem 30 let. Poměrně velký růst zaznamenal také podíl dětí narozených mimo manželství, jehož hodnoty se v současné době, až na výjimky, pohybují mezi 40 a 60 %. U většiny zkoumaných průřezových charakteristik byly nalezeny rozdíly mezi vybranými skupinami zemí. Také bylo zjištěno, že konečná plodnost se u zemí jižní a severní Evropy s časem snižuje, u zemí jižní Evropy velmi výrazně, u zemí severní Evropy pouze pro mladší generace (narozené po roce 1980). Pro země západní Evropy se předpokládá nárůst na poměrně vysoké hodnoty pro generace narozené kolem roku 1985 a poté pokles. U zemí postkomunistických se pro nejmladší sledované generace předpokládá, že hodnoty začnou růst.
Klíčová slova: úhrnná plodnost; průměrný věk matek; podíl dětí narozených mimo manželství; konečná plodnost
Název práce: Comparison of Fertility Indicators in the Czech Republic and Other Countries of the EU
Autor(ka) práce: Medková, Barbora
Vedoucí práce: Fiala, Tomáš
Oponenti práce: Krbcová, Daniela
This Bachelor thesis compares selected period and cohort characteristics of fertility for 15 chosen European countries that are divided into four groups: post-communist countries, Northern European countries, Southern European countries and Western European countries. The aim of this thesis is to find out whether differences among selected groups of countries exist and whether differences between post-communist countries and the rest of the countries still prevail. Additionally, the thesis aims to indicate the aggregate fertility rates achieved, the average age of mothers at birth, and, finally, the proportion of children born outside marriage in countries in question. Moreover, the development of completed fertility of women born after World War II is examined to reveal whether the decline in cross-period total fertility has been later compensated at least partially, or whether the total fertility rate constantly decreases. The Eurostat and the Human Fertility databases were used to acquire elementary data. The data were later analysed. According to results, the total fertility rate in all selected countries during the second half of the last century had decreased. In some cases, it had fallen even under the level necessary to ensure basic reproduction of the population. During the present century, the aggregate total fertility rates have been fairly stable; in some countries, even moderate growth can be seen. Despite the initial decline over the past decade, the mean age of women at childbirth has been increasing in most of the countries, and oscillates around the age of 30. Also, the high proportion of children born outside marriage can be seen. Currently, apart from few exceptions, the proportion of children born outside marriage ranges between 40 and 60%. Furthermore, the research results show also that the majority of selected period and cohort characteristics examined differ a lot among the selected groups of countries. It was find out that the completed cohort fertility is decreasing with time in Southern and Northern European countries. It is assumed that the completed cohort fertility is going to increase in Western European countries for generations born after the year 1980. For post-communist countries it is assumed that the figures are going to increase for the youngest generations.
Klíčová slova: total fertility rate; mean age of mothers; proportion of life childbirth outside marriage; cohort fertility

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Sociálně ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra demografie