Digitalizace obchodních modelů v automobilové dopravě

Název práce: Digitalizace obchodních modelů v automobilové dopravě
Autor(ka) práce: Ptáček, Adam
Vedoucí práce: Martínez, Felipe
Oponenti práce: Svobodová, Ivana
Doprava v současné době prochází výraznými změnami, které mohou pro podniky znamenat jak hrozbu, tak příležitost. Soustředění firem se upírá k odpovědi na otázku, jak vyhovět měnícím se tržním podmínkám a jak vyhovět zvyšujícím se nárokům na mobilitu s minimálním dopadem na životní prostředí. Ve světě existuje již řada etablovaných společností, které těmto nárokům vyhovují. Cílem práce je seznámit čtenáře s tím, jak fungují tyto přední světové a české společnosti. Hlavním nástrojem pro naplnění cíle práce je Business Model Canvas, který slouží ke strukturovanému popisu obchodního modelu. Na základě analýzy můžeme konstatovat, že bez technologie by tu žádné podobné služby nebyly a bez podpory ze strany měst a států tu také dlouho být nemusí. Diplomová práce přináší první takto obsáhlé zpracování tohoto tématu v českém jazyce.
Klíčová slova: analýza obchodních modelů; digitalizace; automobilová doprava; Business Model Canvas; obchodní model
Název práce: Digitization Of Business Models In Car Transport
Autor(ka) práce: Ptáček, Adam
Vedoucí práce: Martínez, Felipe
Oponenti práce: Svobodová, Ivana
Transportation is undergoing major changes, which can be seen as a threat or an opportunity for incumbents. Nowadays, companies are focusing on reacting on market changes and on responding to a major question, which is how to serve an increasing demand for mobility with the lowest enviromental impact. There are few established companies on czech and global market trying to answer this question. The goal of the thesis is to show how these companies work. The main framework which has been used to serve the purpose is Business Model Canvas, which helps to display business models in a structured way. Based on this analysis, we can conclude that the 11 analysed companies would could not exist without the major progress in technology. Future of these companies strongly depends on a support they can get by cities and states. This thesis brings the first deep comprehensive reflection on this topic in Czech language.
Klíčová slova: mobility; business model analysis; digitization; business model; Business Model Canvas

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra managementu