Rozhodování o sortimentu internetového obchodu

Název práce: Rozhodování o sortimentu internetového obchodu
Autor(ka) práce: Kšíkal, Daniel
Vedoucí práce: Mejdrech, Vlastimil
Oponenti práce: Koliš, Karel
Práce se zabývá tematikou category managementu v internetovém obchodě. Jejím cílem je idenfitikovat faktory týkající se sortimentu, které ovlivňují finanční výkonnost firmy. Výstupem práce je model aplikovatelný jako nástroj pomáhající při strategickém rozhodování o sortimentu. První část práce se věnuje základním konceptům z oblasti maloobchodu, marketingu a strategického managementu. Úkolem této části je poskytnout čtenáři teoretický podklad pro tematicky navazující praktickou část a seznámit ho s důležitými pojmy. Praktická část je zpracovaná na základě konzultací s odborníky z oboru a autorova vlastního zkoumání v rámci obchodní činnosti. Každá z kapitol představuje soubor kritérií, která vycházejí z analýzy firemních dat na trhu internetového maloobchodu. Kritéria popisují specifické rysy produktové kategorie, respektive jejich vliv na výnosy či náklady firmy. Součástí je pak i hodnocení zkoumané kategorie dle jednotlivých kritérií na datech z reálných firem. Cílem práce je podat ucelený pohled na problematiku rozhodování o sortimentu. Práce by rovněž měla posloužit jako průvodce základními znalostmi užitečnými pro řízení internetového obchodu.
Klíčová slova: sortiment; internetový maloobchod; strategický management; category management
Název práce: Product assortment decisions in online retail
Autor(ka) práce: Kšíkal, Daniel
Vedoucí práce: Mejdrech, Vlastimil
Oponenti práce: Koliš, Karel
This thesis deals with the topic of category management in online retailing. Its goal is to identify the assortment factors that affect a company's financial performance. The result of the thesis work is a model applicable in strategic decision making on assortment. The first part consists of basic concepts of retail, marketing and strategic management. The purpose of this part is to provide the reader with the theoretical background for the following practical part. The research for the practical part is conducted on the basis of interviews with experts in the field and the author's own research in business. Each chapter presents a group of metrics that are based on analysis of business data in online retail market. Metrics describe the specific features of a product category and their impact on a company's revenue or costs. Each metric comes also with an assessment of the given category based on business data. The aim of the thesis is to give a comprehensive overview of assortment decision making. The thesis should also help the reader gain basic knowledge useful for managing an online retail store.
Klíčová slova: online retail; business strategy; category management; product assortment

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra managementu