Název práce: Osvobození od osobního důchodové daně jako faktor formulující míru zdanění ve vybraných evropských zemích
Autor(ka) práce: Křížová, Lucie
Vedoucí práce: Vančurová, Alena
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
V této diplomové práci je řešen vliv osvobození od osobní důchodové daně na míru zdanění ve vybraných evropských zemích, konkrétně v České republice, Německu, Rakousku a ve Švýcarsku. Hlavním cílem práce je kvantifikace vlivu osvobozených příjmů na míru zdanění. Pro naplnění stanoveného cíle jsou nejprve definovány důležité pojmy související s touto problematikou, jako jsou například daňové výdaje. Následně jsou popsány metody měření těchto výdajů. Další kapitola se zabývá konstrukcí osobní důchodové daně. Třetí kapitola je věnována rozboru osvobozených příjmů ve vybraných státech a v České republice jsou navíc kvantifikovány daňové výdaje související s příjmy sociálního charakteru. V poslední kapitole je provedena srovnávací analýza osvobozených sociálních příjmů ve vybraných zemích a následně analyzován vliv těchto příjmů na míru zdanění u vybraných typů domácností s různou výší příjmů.
Klíčová slova: osobní důchodová daň; míra zdanění; osvobození od daně; daňové výdaje
Název práce: Personal pension tax exemption as a factor which influences taxation rate in selected European countries
Autor(ka) práce: Křížová, Lucie
Vedoucí práce: Vančurová, Alena
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
This thesis deals with the effects of personal pension tax exemption on the tax rate in selected European countries, namely in the Czech Republic, Germany, Austria, and Switzerland. The main goal is to quantify the effect of exempt incomes on tax rate. To fulfil the stated goal, firstly important terms related to this issue, such as tax expenditures, are defined. Then methods of their measurement are described. The following chapter addresses the structure of personal pension taxation. The third chapter analyses exempt incomes in the selected states, and with regards to the Czech Republic quantifies tax expenditures related to incomes of a social nature. The last chapter contains a comparative analysis of tax-exempt social incomes in the selected countries, and analyses their effect on tax rate as related to various household types with various levels of income.
Klíčová slova: tax exemption; tax expenditures; tax rate; personal pension tax

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví