Analýza vlivu fundamentálních zpráv na vývoj ceny zlata

Název práce: Analýza vlivu fundamentálních zpráv na vývoj ceny zlata
Autor(ka) práce: Kubaštová, Magdaléna
Vedoucí práce: Fičura, Milan
Oponenti práce: Galuška, Jiří
Tato diplomová práce na téma Analýza vlivu fundamentálních zpráv na vývoj ceny zlata, se zabývá makroekonomickými veličinami, jež se mohou stát hybnými faktory změn cenového vývoje zlata. Práce je rozdělena do následujících tří kapitol: Investiční příležitosti na trhu se zlatem, Fundamentální analýza komodit a Testování vlivu fundamentálních zpráv na ceny zlata. V první kapitole je kladen důraz na teorii efektivního trhu, jejíž platnost či neplatnost je zásadním požadavkem určujícím úspěšnost či neúspěšnost jednotlivých investičních strategií jako je fundamentální a technická analýza. Druhá kapitola popisuje využití Commitment of Traders (COT) reportu jako možného nástroje k predikci cenových pohybů na trhu se zlatem. Tato kapitola rovněž diskutuje významné faktory mající vliv na ceny zlata, jako je finanční a geopolitická stabilita, inflace, úrokové sazby, operace centrálních bank, kurs amerického dolaru a další vlivy. Empirická část této diplomové práce testuje vliv vyhlašovaných fundamentálních zpráv v Evropě, Číně a Spojených státech amerických na ceny zlata. Pomocí metody lineární regrese bylo možné zjistit, zda makroekonomické veličiny významně ovlivňovaly výnosy zlata ihned po jejich oznámení nebo v delším časovém horizontu. Pokud by tyto veřejně oznámené informace byly vstřebávány trhem zlata ihned po jejich oznámení, investoři by nemohli pomocí fundamentální analýzy dosahovat nadprůměrných zisků. Hlavní závěry tohoto testování jsou shrnuty na konci závěrečné kapitoly.
Klíčová slova: ceny zlata; COT report; investiční strategie; teorie efektivního trhu; zlato jako investice; regresní analýza; makroekonomické veličiny; fundamentální analýza; komodity
Název práce: Analysis and Influences of Fundamental news on Gold Prices
Autor(ka) práce: Kubaštová, Magdaléna
Vedoucí práce: Fičura, Milan
Oponenti práce: Galuška, Jiří
This master thesis, Analysis and Influences of Fundamental news on Gold Prices deals with macroeconomic variables that drive the price of gold. This paper is divided into three chapters: Possible investment forms in gold, Fundamental analysis of commodities, and lastly Analysis of impact of strong economies and their influence on gold prices. In the first chapter, emphasis is put on the Efficient Market Theory that plays an important role in success or failure of investment strategies such as technical and fundamental analysis. The second chapter illustrates the Commitment of Traders (COT) report and how it is used as a tool to predict the movement of gold prices. This chapter also discusses other large drivers effecting gold prices such as financial and geopolitical stability, inflation, interest rates, Central Banking operations, the value of the US dollar, and other influences. The final chapter analyzes the impact of announced fundamental news in the United States, China, and Europe on the price of gold. The empirical part of this paper analysis the impact of announced fundamental news in United States, China and Europe on gold prices. With the use of the linear regression method, we can test whether the macroeconomic variables significantly influence the return on gold investments immediately after their announcement, or over long periods of time. If this new public data was calculated into gold prices directly, investors would not be able to achieve additional returns by using fundamental analysis. The major findings are summed up at the end of the last chapter.
Klíčová slova: gold as investment; investment strategies; regression analysis; COT repot; macroeconomic variables; commodities; Efficient Market Theory; gold prices; fundamental analysis

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví